eceabat.jpg

Eceabat

Çanakkale` nin Eceabat İlçesi;
Gelibolu Yarımadası’nın ucunda, Avrupa yakasında yer alır. 12 adet köyü olan şirin bir ilçedir. Kış mevsimi yağışlı, yazları sıcak ve kurak geçer.
Çanakkale seramikleri üretimi açısından önemli bir merkezdir. Çanakkale’den feribotla Avrupa yakasına geçerken manzara büyüleyicidir. Sizi “DUR YOLCU” yazısı karşılar. Eceabat İskelesi yerleşimin nabzı gibidir. Kilise Tepesinde 2010 yılında başlatılan arkeolojik kazılardan Eceabat’ın en erken tarihi hakkında edinilen bilgiler, bize Tunç çağı olarak adlandırılan M.Ö. 3000 yıllarında burada yerleşimin var olduğunu göstermiştir.
1926 yılında Gelibolu’nun İlçe haline getirilmesiyle Eceabat ve Gelibolu ikisi birden Çanakkale iline bağlanmıştır.

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı
Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı, Gelibolu adını taşısa da Eceabat ilçesi sınırları içindedir. Yarımadanın güney ucunda, Eceabat ilçesinin hemen hemen tamamını kapsayan ve Çanakkale Boğazı`nın Avrupa yakasında 33.000 hektara yayılan büyük bir parktır. 1973`te kurulmuş olup, B.M.Milli Parklar ve Koruma Alanları listesinde yer almaktadır.
Birinci Dünya Savaşı Çanakkale deniz ve kara muharebelerinin yapıldığı yerler, Gelibolu Yarımadası içerisindedir. Batık gemiler, toplar, siperler, kaleler, burçlardan ve savaşla ilgili yüzlerce başka kalıntıdan oluşan geniş bir yelpazenin yanı sıra, 60.000`i aşan Türk şehidinin, 250.000`i aşan Avustralya, Yeni Zelanda, İngiliz ve Fransız askerlerinin savaş mezarları ve anıtları buradadır.
Muharebe alanları, savaş mezarları, anıtlar ve savaşla ilgili kalıntılar "Tarihi Sit Alanı" ve "Kültürel Varlık" olarak tescil edilmiştir. Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nı en iyi şekilde gezebilmek için Eceabat İlçesi’ni başlangıç kabul etmemiz gerekir.

Kilitbahir Köyü
Kilitbahir Köyü Çanakkale Boğazı’nın en dar yerinde kurulmuş bir kıyı yerleşmesidir. Burada bulunan Fatih Camii, Cahidi Sultan Camii, Tabib Hasan Paşa Camii, iki hamam kalıntısı, çok sayıda çeşme ve konut geçmişten günümüze ulaşmış kültür varlıklarıdır. Köyde, her köşe başında karşılaşacağınız çeşmelerin çokluğu insanı şaşırtır.

KALELER VE TABYALAR
Kilitbahir Kalesi
1462-63 yılında Çanakkale Boğazı ve İstanbul’un güvenliği için Fatih Sultan Mehmed tarafından yaptırılmıştır. Mimari kurgusuyla Osmanlı kaleleri içinde farklı bir yere sahiptir. Kale I. Dünya Savaşı’nda kullanılmıştır. Birinci Dünya savaşı sırasında Mehmet Ali Laga ilk renkli boğaz haritasını Kilitbahir Kalesinde yapmıştır.
Seddülbahir Kalesi
1659 yılında Çanakkale Boğazı’nın Ege denizine açılan kısmında karşılıklı olarak inşa edilen iki kaleden Avrupa yakasındakine (Denizin Seddi) Seddülbahir Kalesi denmiştir.Bu kaleler konumları dolayısıyla 1660’lardan sonra Osmanlı ordusunun boğaz savunmasında önemli bir rol oynamıştır.
Bigalı Kalesi
Nara Kalesi karşısındaki Bigalı Kalesi 1820 yılında tamamlanmıştır. Eceabat-Gelibolu karayolu üzerinde, deniz kıyısında yer almaktadır.
Namazgah Tabyası
Kilitbahir Kalesinin güneydoğusunda bulunan Namazgah tabyası 1770’lerde Sultan Abdülaziz döneminde yaptırılmıştır. 1960 yılına kadar askeri amaçla kullanılmıştır. Restore edilerek 2007 yılında müze olarak ziyarete açılmıştır.
Mecidiye Tabyası
Mecidiye şehitliğini de barındıran Mecidiye Namazgah Tabyası’ndan 200 m. güneydedir. Seyit Onbaşı’nın, 18 Mart 1915 günü bataryadaki topun mekanizması bozulunca top mermisini kaldırıp, Ocean gemisini dümen tertibatından yaraladığı tabya burasıdır.
Bigalı Atatürk Evi Müzesi
Yarbay Mustafa Kemal 19. Tümen karargahını 19 Nisan 1915’te Eceabat’tan Bigalı (Boğalı) köyüne taşıyarak burada bir köy evini karargah yapmıştır. Bu ev 1973 yılında müze olarak düzenlenmiş ve ziyarete açılmıştır. Mustafa Kemal’e ait şahsi eşyalar ve üniformalar sergilenmektedir.

Turizm
Kabatepe Orman Kampı
Eceabat’ın Ege kıyısında bulunan muhteşem çam ormanlarının evsahipliği yaptığı Kabatepe Orman Kampında, kendi veya kiraladığınız çadırınızla konaklayabilirsiniz. Karavanıyla yolculuk edenlere de konaklamak çok iyi bir seçenek sunmaktadır. Kabatepe Orman Kampı`nda market, lokanta, banyo ve tuvaletler de bulunmaktadır.
Küçük Anafartalar Köyü Sahili
Köyün sahili, balıklarla beraber yüzebileceğiniz berraklıktaki denizin farklı tonlarıyla, rüzgar ve dalgaların kayalarda yarattığı şekillerle sizi kendisine hayran bırakacak güzelliktedir.
Küçük Kemikli Burnu
Özellikle dalış yapmak isteyenlerin tercih edebilecekleri, biyolojik çeşitliliği ve güzel manzarası ile Eceabat’ın doğal güzelliklerinden biridir.
Suvla Koyu
Büyük ve Küçük Kemikli Burnu arasında, Çanakkale Savaşlarından kalan batıkların bulunduğu koy, dalış yapanlar için özellikli yerlerdendir.
Büyük Kemikli Burnu
Sakin ve tertemiz suları tercih edenleri ve su altı dalışı yapanları kendine çeken, doğallığını koruyarak günümüze ulaşmış eşsiz koylardandır.
Bakkal Salim Müzesi
Alçıtepe Köyü`nde bulunan Bakkal Salim Müzesi, Çanakkale Savaşı`ndan geriye kalan tüm materyalleri çocukluğundan beri toplayıp hurdacıya satan ve sonrasında bu bölgede bir bakkal dükkanı açan Salim Mutlu`ya aittir. Müzenin kuruluşu, köy halkının da bulduğu tüm parçaları Bakkal Salim Mutlu`ya vermeleriyle sağlanmıştır.

Mutfak Kültürü
Eceabat mutfağı da Çanakkale yöresel mutfağına benzer özellikler taşımaktadır.En bilinen tatlar arasında peynirli patlıcan, katmer, simit lokumu, çörek ekmeği, pirehu, tarhanalı patlıcan, peynir helvası ve mafiş ön plana çıkmaktadır.Eceabat Haberleri