SON DAKİKA

1915 Çanakkale Köprüsü´nün Temeli Atıldı Cumhurbaşkanı Erdoğan Çanakkale´de Çanakkale Deniz Zaferi´nin 102. Yıl Dönümü 1915 Çanakkale Köprüsü Yapım Sözleşmesi İmzalandı Çanakkale Köprüsü Müşavirlik İhalesi Yapılacak Çanakkale´de Silahlı Saldırı Şehidimiz Törenle Toprağa Verildi Başımız Sağolsun Çanakkale Çanakkale´de Eğitime Kar Engeli Çanakkale´de Mesai Saatleri Değiştirildi Çanakkale´de DHKP-C Operasyonu Papen Mustafa Ayvacık´ta

bulent-turandan-suriyeliler-aciklamasi.jpg

Bülent Turan´dan Suriyeliler Açıklaması

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Suriyeli sığınmacılara vatandaşlık verilmesi konusuna ilişkin, "Bize soruyorlar 'Her Suriyeli vatandaş mı olacak?' Hayır. Bizim güvenlik teşkilatlarımızın istihbarat raporlarına göre, sicili temizse, dil biliyorsa, Türk vatandaşı olduğu zaman Türkiye'ye katma değer katacak gibi 8-10 önemli başlıkla beraber ancak bu olabilecek." dedi.

Turan, partisinin Çanakkale il ve merkez ilçe başkanlıklarınca bir tesiste düzenlenen bayramlaşma törenine katıldı.

Burada partililer ve vatandaşlarla bir araya gelen Turan, Suriyeli sığınmacılara vatandaşlık verilmesi konusunu değerlendirdi.

Ülkelerinde yaşanan iç karışıklık nedeniyle 3 milyona yakın Suriyelinin Türkiye'ye geldiğini belirten Turan, Suriye'ye Avustralya, Çin ve Japonya gibi bakamayacaklarını ifade etti.

Turan, Çanakkale şehitliklerinde Halep'ten, Şam'dan çok sayıda şehit bulunduğunu söyleyerek, şöyle konuştu:

"Çanakkale'yi bu insanlarla beraber savunduk. Onların torunları şu anda bir sıkıntı yaşıyor. Nasıl bir zamanlar Bulgaristan'dan kaçıp buraya gelenler vardı. Yugoslavya'dan, Bosna'dan, Kafkasya'dan gelenler vardı. Hepsi aynı. Bir sıkıntı ve zulüm var. Ve o zamanki şehitlerin torunları Türkiye'de. Biz bunlara daha farklı bakacağız. Hiçbir vatandaşımızın hakkına halel getirmeden bunu yapacağız. Bize soruyorlar 'Her Suriyeli vatandaş mı olacak?' Hayır. Bizim güvenlik teşkilatlarımızın istihbarat raporlarına göre, sicili temizse, dil biliyorsa, Türk vatandaşı olduğu zaman Türkiye'ye katma değer katacak gibi 8-10 önemli başlıkla beraber ancak bu olabilecek."

Vatandaşlık konusunun kanun gereği Bakanlar Kurulunun çalışması sonrasında gerçekleşebileceğine işaret eden Turan, "Ancak tek tek bunu yapmak çok zor olacağı ve zaman kaybettireceği için Türkiye bu sorunu makul çözmek istiyor." dedi.

Turan, Türkiye'nin Suriyeli sığınmacılara kapılarını açtığını belirterek, şunları kaydetti:

"Çadırda yaşayan var, kaçak yaşayan var. İstiyoruz ki bu böyle olmasın. Üretecek varsa gelsin Türkiye'ye hizmet etsin. Türkiye'ye katma değer katacak varsa gelsin, baş tacımızdır. Ama sicilinde problem varsa, dil bilmemekte ısrar ediyorsa, başka sıkıntıları varsa asla vatandaş olmayacak. Bir daha söylüyorum. Suriyeli herkes vatandaş olacak değil. Türkiye'nin ortaya koyduğu şartları kabul eden, bunların da Bakanlar Kurulunun takdir ettiği usul ile takip edenler ancak vatandaş olabilecek."

Bayramlaşma programına, AK Parti İl Başkanı Yeşim Karadağ ve Çanakkale Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Babacanoğlu ile partililer katıldı.

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.