SON DAKİKA

1915 Çanakkale Köprüsü´nün Temeli Atıldı Cumhurbaşkanı Erdoğan Çanakkale´de Çanakkale Deniz Zaferi´nin 102. Yıl Dönümü 1915 Çanakkale Köprüsü Yapım Sözleşmesi İmzalandı Çanakkale Köprüsü Müşavirlik İhalesi Yapılacak Çanakkale´de Silahlı Saldırı Şehidimiz Törenle Toprağa Verildi Başımız Sağolsun Çanakkale Çanakkale´de Eğitime Kar Engeli Çanakkale´de Mesai Saatleri Değiştirildi Çanakkale´de DHKP-C Operasyonu Papen Mustafa Ayvacık´ta

troia-festivali-iptal-edildi.jpg

Troia Festivali İptal Edildi

Çanakkale'de bu yıl 53'üncüsü yapılması planlanan Uluslararası Troia Festivali iptal edildi.
Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Belediye Meclisi Salonu'nda düzenlediği basın toplantısında, festivali her yıl yaptıklarını anımsattı. Gökhan, 1963 yılında başlayan festivalin bu yıl 53'üncüsü yapmayı planladıklarını belirterek, "Her yıl artan bir ivmeyle daha ziyade özgün sanatçıları kente ve kentlilere sunmaya çalıştık. Çok da beğeni kazanıyordu. Uluslararası nitelik kazandırmaya çalıştık." dedi.
Geçen yıldan itibaren hazırlıkları tamamlamaya başladıklarını anlatan Gökhan, şunları söyledi:
"Bunları sunmak üzereyken, bu noktada maalesef 15 Temmuz darbe girişimiyle karşı karşıya kaldık. Bu, farklı bir darbe girişimiydi. Eskiden ordu yönetime el koyar, hep öyle alıştık, iktidar devrilirdi. Bu sefer ordu kendi içindeki ordu mensuplarına, FETÖ'cü olmayan ordu mensuplarına, hükümete ve halka karşı darbe girişiminde bulundu. Sokağa çıkan halkın üzerine ateşler edildi. Çok sayıda şehidimiz var."
Gökhan, toplum olarak böyle bir girişimle karşı karşıya kalmanın kendilerini şok ettiğine işaret ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Sağlıklı düşünen bütün yurttaşlar, hep beraber, bütün kentlerde bu işe karşı oldular ve karşı olmaya da devam ediyorlar. Sevindirici tarafı benim açımdan bu noktada Cumhuriyet ilkeleri ve Mustafa Kemal Atatürk bir kez daha hatırlanmış oldu. Bundan sonra inşallah Türkiye Cumhuriyeti devletinin kuruluş felsefesi ve onun kuruluşunda katkı veren anlayışın, tekrar bu ülkede birliğimizi ve bütünlüğümüzü sağlamasını diliyorum. Bunun aynı zamanda Güneydoğu'daki sorunların çözümü için bize bir yol göstermesi gerektiğine inanıyorum."
Yaşananlardan sonra festivale katılacak bazı konukların gelmekten feragat ettiğini dile getiren Gökhan, "Dolayısıyla bunları göz önüne aldığımızda ve ülkenin bugün içinde bulunduğu şartlarda sistematik bir festival yapmanın bu yıl için pek anlamı olmadığını düşündük." ifadesini kullandı.

Bu Habere Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz. Yorumlarınız Moderatör Kontrolünden Geçerek Yayınlanmaktadır.