Bayramiç

Bayramiç, Biga yarımadasının orta bölümünü oluşturmaktadır. 38-40° kuzey enlemleri ile 26-28° doğu boylamları arasında yer alır, denizden 100-76 m. yükseklikteki yarı dağlık bir alan üzerine kurulmuş olup, 1275 km2 lik bir yüzölçüme sahiptir. Doğusunda Çan ve Yenice, Batısında Ezine, Güneyinde Ayvacık ilçeleri ve Balıkesir ili, Kuzeyinde ise Çanakkale merkez ilçesi ile çevrilidir.
Bayramiç batıdan doğuya doğru yükselen ve yer yer 1500 metrenin üstüne çıkan dağlık bir alan üzerine kurulmuştur.

Antik çağlardan beri yerleşim yeri olan Bayramiç, 1308’de Karesi Beyliği’ne daha sonra ise 1357 Yılında Türklerin Rumeli’ye geçişleri sırasında Süleyman Paşa tarafından görevlendirilen Ahi Hızır Emir Bey tarafından fethedilmiş ve Emir Bey Bayramiç’e yerleşmiştir. O sıralarda esas şehir Menderes Çayı kenarında ve Dut alan denilen yerdedir. Ahi Hızır Emir Bey Tepe Camii’ni yaptırmıştır. Bundan sonra, Türk boyları bu Camii etrafına ve bugünkü şehir merkezine yerleşmeye başlamışlardır. Önceleri göçebe halk, bayramlarda ve dini törenler için buraya toplanıp dağıldığından, bayram yeri anlamına “Bayram İçi” veya “Bayram İçin” adı verilmiştir. Günümüze kadar geçen zaman içinde “Bayramiç” şeklini alarak ilçenin bu günkü adı olmuştur.

Çanakkale’nin güneyinde yer alan Bayramiç’in % 63’ü ormanlık alanlarla kaplıdır. Bayramiç, elma, zeytin, armut, badem ve şeftalisi ile isim yapmıştır.

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’ne bağlı olarak ilçede Meslek Yüksek Okulu 1994-1995 Eğitim-Öğretim Yılında Bağcılık, Pazarlama ve Meyve-Sebze İşleme programları olarak 3 programla öğretime başlamıştır. Daha sonra Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü altında; Bahçe Tarımı Programı, Gıda İşleme bölümü altında: Gıda Teknolojisi Programı, Pazarlama ve Reklamcılık Bölümü altında; Hakla İlişkiler Programı, Yönetim ve Organizasyon Bölümü altında; Spor Yönetimi programı bulunmaktadır.

Bayramiç Haberleri

Online Alışveriş Eğilimleri Verileri Açıklandı15 Haziran 2018 Cuma
Online Alışveriş Eğilimleri Verileri Açıklandı
Bayramiç Deve Güreşleri Tamamlandı25 Mart 2018 Pazar
Bayramiç Deve Güreşleri Tamamlandı
Ak Parti Gençlik Kolları Pilav Dağıttı21 Mart 2018 Çarşamba
Ak Parti Gençlik Kolları Pilav Dağıttı
İstiklal Marşı’nın Kabulünün 97’nci Yıl Dönümü12 Mart 2018 Pazartesi
İstiklal Marşı’nın Kabulünün 97’nci Yıl Dönümü

Bayramiç Otelleri


Bayramiç Gezilecek Yerler


Bayramiç Videoları ve Fotoğrafları