Biga

Biga, kendi adıyla anılan yarım adada bulunur ve Çanakkale’nin en büyük ilçesidir. Merkeze uzaklığı 90 km’dir. Biga yarımadasına ismini veren ve Antik dönemde “Troas Bölgesi” olarak anılan bölgedir. Kazdağı’ndan beslenen ünlü Kocabaş Çayı (Granikos) Biga ve köylerine hayat verir.
İlçenin genel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Bununla birlikte tarıma dayalı sanayi de gelişmekte olan sektörler arasında yerini almaktadır.
İlçede Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesine ait bir fakulte ve bir yüksek okul bulunmaktadır. ÇOMÜ Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Biga Meslek Yüksek Okulu’da 4200 öğrenci ilçenin ekonomisine can vermektedir.

Parion Antik Kenti
Parion (Kemer Köyü) bir liman kentidir. Homeros’un destanlarında adı geçmez ancak antik yazarlardan Strabon, şehrin kuruluş tarihine M.Ö. 675-650 yılları olarak not düşer. Herodot ve Ksenophon da kentten bahseder. Bugün Kemer köyündeki Parion, geniş bir alana yayılmış, çoğu toprak altında kalmış kalıntıları ile dikkat çekicidir.

Priapos Antik Kenti
Adını burada kutsanan tanrı Priapos’tan alan kent, Karabiga bölgesinde M.Ö. 670 yılında kurulmuştur. Karabiga beldesinde, deniz kenarındaki kalıntılarıyla dikkat çeken antik kent, şaraplarıyla ünlenmiştir.

Biga Kırkgeçit Kaplıcaları
2005 yılında termal turizm merkezi olarak ilan edilen kaplıcalar, Biga ilçesi Ilıcabaşı Köyü mevkiindedir. İlçe merkezine 16 km. uzaklıktadır.

Nilüfer Gölleri
Biga’nın Kalafat Köyü’nün 3 km. güneybatısındaki göl kümesine halk arasında Dubakadere (Derindere) ve Lipor adı verilmektedir. Göllerdeki nilüfer çiçeklerinin yarattığı manzaralar görülmeye değerdir.

Biga Haberleri

Biga’da Ücretsiz İlk Yardım Eğitimi Başlıyor13 Kasım 2018 Salı
Biga’da Ücretsiz İlk Yardım Eğitimi Başlıyor
Biga’da Atatürk’ü Anma Konseri Tarihi Belli Oldu12 Kasım 2018 Pazartesi
Biga’da Atatürk’ü Anma Konseri Tarihi Belli Oldu
İsmail Işık Ortur’da Toplantıya Katıldı12 Kasım 2018 Pazartesi
İsmail Işık Ortur’da Toplantıya Katıldı
Biga’da Atatürk Hatıra Ormanı’nda Fidan Diktiler12 Kasım 2018 Pazartesi
Biga’da Atatürk Hatıra Ormanı’nda Fidan Diktiler

Biga Otelleri


Biga Gezilecek Yerler


Biga Videoları ve Fotoğrafları