Bozcaada

Çanakkale’nin ada ilçesi olan Bozcaada, Çanakkale’nin köyu olmayan tek ilçesidir. Yaklasık 42 km. karelik yüz ölçümüne sahip olan Bozcaada’nın en yüksek yeri ise 192 metrelik yüksekliğe sahip olan Göztepe’dir. Adanın 12 burnu olup burunlar arasında 11 koyu bulunmaktadır. En göze

Bozcaada

Çanakkale’nin ada ilçesi olan Bozcaada, Çanakkale’nin köyu olmayan tek ilçesidir. Yaklasık 42 km. karelik yüz ölçümüne sahip olan Bozcaada’nın en yüksek yeri ise 192 metrelik yüksekliğe sahip olan Göztepe’dir. Adanın 12 burnu olup burunlar arasında 11 koyu bulunmaktadır. En göze çarpan başlıca özelliği ise adanın manzarası, limanı ve kalesi ile de çok etkileyici bir güzelliğe sahiptir. Boğazın tam çıkış noktasında bulunması sebebiyle, neredeyse her mevsim kuzey rüzgarlarını fazlaca alır.

1455 yılında Fatih Sultan Mehmet döneminde Osmanlı İmparatorluğu’na dahil edilmiştir. Osmanlı ile Venedik arasında Bozcaada için mücadeleler olmuş, Ada zaman zaman Venedik hakimiyetine de girmiştir. Bozcaada Osmanlı döneminde bir kale dizdarı ve kadı tarafından yönetilmiş, 19.yüzyılın sonlarında Merkezi Sakız ve Rodos olan Cezair-i Bahr-i Sefid Eyaletinin Midilli Sancağına bağlı bir Kaymakamlık olarak teşkilatlanmıştır. Osmanlı Döneminde bir sürgün, ceza yeri olarak da kullanılmıştır.
1912 Balkan Harbi yenilgisinin ardından Yunanistan’ın kontrolüne girmiştir. Lozan anlaşmasından sonra 20 Eylül 1923 tarihinde Türk yöneticilerince teslim alınmıştır.

Eski adı Tenedos olan Bozcaada tarihin her döneminde cazibe merkezi olmuştur.

İlçenin ekonomisi genel olarak bağcılık, şarapçılık, balıkçılık ve turizme dayanmaktadır. İlçede ekonomik hayatın tarihi gelişimi incelendiğinde bağcılık, şarapçılık ve balıkçılık başlangıçtan beri sürekliliğini korumuştur. Antik Dönem Tenedos sikkelerinde de görülen üzüm salkımı, bağcılığın adada çok eskilerden beri ekonomiye yön verdiğinin göstergesidir.
Süngercilik ise daha önceleri bir geçim kaynağı iken artık bitmeye yüz tutmaktadır. Son yıllarda turizm ilçe ekonomisinde sürükleyici bir rol oynamaya başlamıştır. Turizm hizmet sektörü gelişmiş durumdadır.
İlçede özel sektöre ait altı adet şarap fabrikası vardır bunun yanında rüzgar enerji santrali de ilçeye değer katmaktadır. Şarap fabrikaları ilçede üretilen üzümlerin değerlendirilmesi ve istihdam sağlaması açısından büyük önem taşımaktadır.

28 Haziran 2017
Paylaş:
Bozcaada Sulubahçe Koyu

Gezilecek Yerler

Bozcaada Sulubahçe Koyu

Bozcaada Sulu Bahçe Koyu, bölgenin diğer plajlarına oranla sakin yerlerinden bir tanesidir. Ayazma Plajı’na üç yüz metre uzaklıkta yer alan

Bozcaada Müzesi

Gezilecek Yerler

Bozcaada Müzesi

Bozcaada Müzesi, Bozcaada’yı yakından tanımak isteyen kişiler için eşsiz bir fırsat. Bozcaada da geçirecek olduğunu günlerinizi daha anlamlı kılmak istiyorsanız

Akvaryum Koyu

Gezilecek Yerler

Akvaryum Koyu

Bozcaada Akvaryum Koyu diğer adı ile Mermer Burnu, Bozcaada koyları arasında bulunuyor. Deniz canlıları ile yüzebilme imkanı sağlayan koy, daha