20 Nisan 2024 Cumartesi

Çanakkale

Asya ile Avrupa kıtaları arasında bir köprü görevi gören Çanakkale, insanlığın yerleşik hayata geçtiği dönemlerden, tarihin başladığı çağlara kadar, önemli kültür ve medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. 17. yüzyılın önde gelen gezginlerinden Evliya Çelebi Seyahatnâme adlı eserinde, Çanakkale’nin düz bir ovada,

Çanakkale

Asya ile Avrupa kıtaları arasında bir köprü görevi gören Çanakkale, insanlığın yerleşik hayata geçtiği dönemlerden, tarihin başladığı çağlara kadar, önemli kültür ve medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır.

17. yüzyılın önde gelen gezginlerinden Evliya Çelebi Seyahatnâme adlı eserinde, Çanakkale’nin düz bir ovada, bağ ve bahçeler içinde iki bin evin oluşturduğu bayındır bir şehir olarak anlatır.
Çanakkale XVIII. yüzyılda ipek, yelkenbezi, çanak, çömlek imal eden bir merkez olarak tanınmıştır. Özellikle çanak- çömlekçilik çok gelişmiştir. Bu nedenle, zaman zaman “Boğaz Hisarı” da denilen “Kale-i Sultaniye” yerine “ÇANAKKALE” ismi kullanılmaya başlanmıştır.

Çanakkale İli, Anadolu yarımadasının kuzeybatısında yer almaktadır. Çanakkale’nin 9.933 km² alan kaplayan topraklarının bir bölümü Marmara Bölgesi’nin Güney Marmara bölümünde, Edremit körfezi kıyısında bulunan küçük bir bölümü de Ege Bölgesi’nin içinde yer almaktadır.

Çanakkale’nin merkez ilçe dışında ikisi ada olmak üzere toplam 11 ilçesi bulunmaktadır. İlçeleri, Ayvacık, Bayramiç, Biga, Bozcaada, Çan, Eceabat, Ezine, Gelibolu, Gökçeada, Lapseki ve Yenice’dir. Çanakkale Merkez İlçe’den sonra gelen en büyük ilçe Biga, en küçük ilçe ise hiç köyü olmayan Bozcaada’dır.

Çanakkale il sınırları içinde 11 ilçe, 565 Köy, 21 Belde ve 34 Belediye teşkilatı bulunmaktadır.

Topraklarının %54’nü ormanların oluşturduğu Çanakkale’nin kıyı ilçelerinde ve adalarda iklim bir birine benzer olup daha çok Akdeniz iklimine yakınlık göstermekle birlikte, yılın genelinde hiç bitmeyen rüzgârlı günler yaşanır.

2016 Nüfus verilerine göre en kalabalık ilçemiz 165.517 nüfus ile Çanakkale Merkezdir. Biga 89.853, Çan 48.843 nüfus ile merkez ilçeyi takip etmektedir. En az nüfusa sahip ilçemiz ise 2613 nüfus ile Bozcaada’dır.

Çanakkale’de toplam nüfusun %59 i (308.141 ) İl ve İlçe merkezinde, %41 isi (211.652)belde köylerde yaşamaktadır.
Toplam nüfusun %50.46 unu(262288) erkek, %49.54 ini(257.505) kadın nüfusu oluşturmaktadır.

Çanakkale merkezde 2350×45 m ebatlarında bir havaalanı mevcuttur. Çanakkale Havalimanından Ankara ve İstanbul’a düzenli uçuşlar yapılmaktadır. Ayrıca Gökçeada’da havaalanı bulunmaktadır.

28 Haziran 2017
Paylaş:
Adalet Meydanı ve Adalet Heykeli

Gezilecek Yerler

Adalet Meydanı ve Adalet Heykeli

Adalet Meydanı ve Adalet Heykeli, Çanakkale Merkez’de bulunmaktadır. Kentin en hareketli bölgelerinden birisinde bulunan, toplamda 1077,38 m² büyüklüğündeki Adalet Meydanı’nın

Troya Müzesi

Gezilecek Yerler

Troya Müzesi

Troya Müzesi; Çanakkale merkeze bağlı Tevfikiye Köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. UNESCO’nun 1998 senesinde Dünya Kültür Mirası Listesi’ne eklediği, Troya Antik

Güneş Saati

Gezilecek Yerler

Güneş Saati

Kordon boyunda Truva Atı’nın ününde bir güneş saati yer alıyor. Dünyanın ilk takvimli güneş saati olan bu saat, Çanakkale Onsekiz