Kumkale Çıkarması

Kumkale Oyalama Çıkarması
V. Ordu komutanı Liman Von Sanders, Boğaz Bölgesi’nin savunmasında ağırlığı Saros Körfezi ve Anadolu yakasında Beşige Koyu çevresine vermişti. Düşüncesine göre İntepe, Erenköy, Kepez ve Çanakkale’de bulunan topçu mevzilerini tehdit eden, kilit noktasını oluşturan Erenköy Mevzileri’nin ele geçirilmesiyle Boğaz’ın savunması ciddi sarsıntıya uğramıştı. Liman Von Sanders, Başkomutanlığa sunduğu bu raporunda oldukça haklıydı. General Hamilton’un Fransız Komutanlığı’na 18 Nisan’da verdiği emirle, Gelibolu Yarımadası’na çıkacak ana kuvvetlere yardım ve boğaz girişinde bulunan Türk kuvvetlerinin tespit edilmesi amacıyla Kumkale’ye çıkartma yapılması, buradaki Türk birliklerinin imha edilmesi, yine aynı birliklerin Avrupa yakasına taşınması istenmiştir. Ayrıca bu harekata destek amacıyla Beşige Koyu’na da bir gösteri çıkarması yapılacaktı.

Fransız Filosu, 25 Nisan saat 04:30’da plan gereği Kumkale önlerine geldi ve 05:15’te bombardıman başladı. Akıntılar yüzünden Fransız Tugayı ancak saat 10:00’da kıyıya ayak basmışt, aynı saatlerde Beşige kıyılarında olan Fransız birlikleri öğlene doğru yoğun sis sebebiyle harekattan vazgeçmiş ve geri çekilmişti.

26 Nisan’da yapılan çeşitli taarruzlar neticesinde asıl hedeflerine ulaşamayan Fransız kuvvetleri 26 Nisan’ı 27’sine bağlayan gece geri çekilmişler ve Gelibolu Yarımadası’nda gerçekleşen muharebelere destek vermek amacıyla bu bölgeye sevk edilmişlerdi.

Çanakkale Çanakkale Boğazı Çanakkale Savaşları Gelibolu Yarımadası