Adnan Adıvar

Adnan Adıvar 1881 senesinde Gelibolu’da dünyaya gelmiştir. Çanakkalelidir. Tam adı Abdülhak Adnan Adıvar’dır. 1 Temmuz 1955 tarihinde İstanbul’da vefat etmiştir....

Adnan Adıvar
Eklenme Tarihi: 16 Ağustos 2018 19:36 Güncelleme: İzlenme:

Adnan Adıvar 1881 senesinde Gelibolu’da dünyaya gelmiştir. Çanakkalelidir. Tam adı Abdülhak Adnan Adıvar’dır.

1 Temmuz 1955 tarihinde İstanbul’da vefat etmiştir. Abdülhak Adnan Adıvar, yazar, tarihçi, hekim, Türk siyasetçi ve akademisyendir. Cumhuriyet döneminin ilk bilim tarihçisi, I. Meclis’in ise ilk sağlık bakanıdır. Roman yazarı Halide Edip Adıvar’ın eşidir.

İlkokul eğitimini İstanbul Lisesi’nin temeli olan Numune-i Terakki Mektebi’nde tamamlamıştır. Lise eğitimini ise Mülki İdadi’de tamamlamış olduktan sonra 1899 senesinde İstanbul’da Tıbbiye Mektebi’ne başlamış ve buradaki eğitimini 1905 senesinde tamamlamıştır. Daha sonra Berlin Üniversitesi Dâhiliye Kürsüsünden uzmanlık diplomasını başarılı bir şekilde almıştır.

1910 senesinde Tıbbiye Mektebi müderris muavini (doçent) olmuştur. 1911 senesinde Hilal-i Ahmer Cemiyeti (Kızılay) müfettişliği sıfatı ile Trablusgarp Savaşı’na katılmıştır. Savaştan sonra iki sene Tıp Fakültesi müdürlüğü görevini ifa etmiştir.

1917 senesinde Halide Edip Adıvar ile yaşamlarını birleştirmişlerdir. Çiftin bu evlilikten çocukları bulunmamaktadır.

I. Dünya Savaşı’ndan sonraki işgal senelerinde kurulan gizli direniş cemiyetlerinden Karakol Cemiyeti’nin kurucularından biridir.

1919 senesinde gerçekleştirilen Osmanlı Mebusan seçimlerinde Milli Türk Fırkası adayı olarak yer almıştır ve kazanarak İstanbul mebusu seçilmiştir.

1926 senesinde İngiltere’ye gitmiştir. On dört sene İngiltere ve Fransa’da yaşamını sürdürmüştür. Bu on dört senin sekiz senesinde bu ülkelerde Türkçe hocalığı yapmıştır.

1946 senesinde bağımsız olarak İstanbul Milletvekili olarak mecliste yer almıştır. 1950 senesinde görevinden istifa ederek ilim çalışmalarına tekrardan dönmüştür.

Eserleri:

Eleştiri – Makale

Faust’a Dair Bir Tahlil Tecrübesi

Bilgi Cumhuriyet Haberleri

Dur Düşün

Hakikat Peşinde Emeklemeler

Çeviriler

Bertrand Russel’den Felsefe Meseleler

Araştırma – İnceleme

Les Sicience Chez le Tures Ottomans

Osmanlı Türklerinde İlim

Tarih Boyunca İlim ve Din

Denemeler: Bilimin Sarp Yolunda Cüretkâr Adımlar

Paylaş:
Ertuğrul Bilda

Çanakkaleli Ünlüler

Ertuğrul Bilda

Ertuğrul Bilda, 22 Ocak 1915 senesinde Çanakkale’de dünyaya gelmiştir. Birçok filme oynamış olsa bile esas popülerliğini 1983 senesinde yayımlanan Kuruntu

İsmail Kaya Gençer

Çanakkaleli Ünlüler

İsmail Kaya Gençer

İsmail Kaya Gençer, 1 Ocak 1962 tarihinde Çanakkale Lapseki’de doğdu. Gençer, ilk ve orta öğrenimini Lapseki’de tamamladı. 1980 senesinde Gelibolu

Orhan Oyanık

Çanakkaleli Ünlüler

Orhan Oyanık

Orhan Oyanık, 1975 senesinde Aksaray’da doğdu. Aslen Çanlıdır. Oyanık ilk, orta ve lise eğitimini babasının memur olması nedeni ile değişik