Ali Sarıbaş

Ali Sarıbaş

Ali Sarıbaş 1 Eylül 1955 Çanakkale Çan ilçesi Kulfal doğumludur. Baba adı Halil anne adı Münise’dir. Liseyi İstanbul Kabataş erkek lisesinde okumuştur. Üniversite eğitimini ise Ankara Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi Mimarlık Fakültesinde tamamlamıştır.
İş hayatına mimarlık ve mühendislik hizmetleri veren şirket kurarak başlamıştır.

1989 yılında siyasete atılarak Çan Belediye Başkanlığını kazanmış ve 4 dönem üst üste (20 yıl) 2009 yılına kadar Çan Belediye Başkanlığı yapmıştır. 2009 yılındaki yerel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisinden tekrar aday olmuş ancak seçimi kaybetmiştir. Seçimi Ak Parti’den aday olan Abdurrahman Kuzu kazanmıştır.

Ali Sarıbaş 28 Haziran 2011 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’nden 1 sıradan aday olarak 24. dönem CHP Çanakkale Milletvekili seçilmiştir. 24. dönem milletvekilliğinden sonra 2015 genel seçimlerinde 4. sıradan aday gösterilmiş, ancak milletvekili olamamıştır.

Aktif bir kişiliğe sahip olan Ali Sarıbaş, TMMOB mimarlar odası genel merkez denetleme kurulu üyeliği, Çan halk evleri kurucu başkanlığı, Çan meslek yüksek okulu yaptırma derneği başkanlığı, Atatürkçü Düşünce Derneği Çan şubesi kurucu başkanlığı, Çan Sağlık Kuruluşlarını Destekleme ve Yaşatma Derneği Başkanlığı, Çan Musiki Derneği ve Çan Spor kulübü başkanlığı gibi birçok sivil toplum örgütütnün üyesi ve yöneticiliğini yapmıştır.

Ali Sarıbaş yabancı dil olarak ingilizceyi iyi derecede bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.

Çanakkale'li Ünlüler