09 Aralık 2023 Cumartesi

Altuğ Dilmaç

1947 senesinde Çanakkale’de dünyaya geldi. 1967 senesinde Ankara Devlet Konservatuarı Şan ve Opera Bölümü’ne girmeye hak kazandı. Burada Hana Ludvigne,...

Altuğ Dilmaç
Eklenme Tarihi: 14 Eylül 2018 14:45 Güncelleme: İzlenme:

1947 senesinde Çanakkale’de dünyaya geldi. 1967 senesinde Ankara Devlet Konservatuarı Şan ve Opera Bölümü’ne girmeye hak kazandı. Burada Hana Ludvigne, Muazzez Gökmen, Afro Poli ile şan, Necdet Aydın ile sahne çalıştı.

1977 senesinde Opera Yüksek Bölümü’nden mezun oldu. Aynı s ene solist sanatçı olarak Ankara Devlet Opera ve Balesi’ne girdi. 1983 senesinde kendi isteği ile İzmir Devlet Opera ve Balesi’ne geçti. 1978 senesinde Avusturya’nın Linz kenti eyalet operasının davetlisi olarak bir sene orada ünlü mezzo soprano Althea Bridges ile şan çalışmaları yaptı.

1988 senesinde Türkiye’ye dönen sanatçı kısa bir dönem süresince İzmir Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü’nü yaptı. Çalışmalarına bu kurumda solist sanatçı olarak devam etti. Ayrıca Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tiyatro, oyunculuk bölümünde müzikal yorumculuğu ve şarkıcılığı dalında öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.

Otuzdan fazla eserde rol alan sanatçı, opera dışında Lied yorumcusu olarak önemli etkinliklerde bulundu.

TRT’de bale ve operayı tanıtan programlar hazırladı ve sundu.

TRT Gap kanalında Ali Hoca ile beraber halk türkülerini otantik enstrümanları da kapsayan düzenlemeleri ile çok sesli olarak icra etti. Bu konudaki konserlerine, Ali Hoca ile beraber kurmuş olduğu 1934 Türkü Orkestrası ile halen devam etmektedir.

Ayrıca 1998 senesinde ayında Şirnak ilinde ilk şan konserini gerçekleştirdi.

Hafif müzik, müzikal ve jazz türlerini seslendirmekte ve birçok konserler yapmaktadır. Çalışmalarını ağırlıklı olarak İzmir Sanat’ta sürdürmektedir.

Şu sıralarda ise Kd. Alb. Haluk Erten şefliğinde Türk Silahlı Kuvvetleri Armoni Mızıkası eşliğinde Türkiye’ de bulunan çeşitli üniversitelere çok sesli müzik eğitimi amaçlı konserler yapmaktadır.

Paylaş:
Ertuğrul Bilda

Çanakkaleli Ünlüler

Ertuğrul Bilda

Ertuğrul Bilda, 22 Ocak 1915 senesinde Çanakkale’de dünyaya gelmiştir. Birçok filme oynamış olsa bile esas popülerliğini 1983 senesinde yayımlanan Kuruntu

İsmail Kaya Gençer

Çanakkaleli Ünlüler

İsmail Kaya Gençer

İsmail Kaya Gençer, 1 Ocak 1962 tarihinde Çanakkale Lapseki’de doğdu. Gençer, ilk ve orta öğrenimini Lapseki’de tamamladı. 1980 senesinde Gelibolu

Orhan Oyanık

Çanakkaleli Ünlüler

Orhan Oyanık

Orhan Oyanık, 1975 senesinde Aksaray’da doğdu. Aslen Çanlıdır. Oyanık ilk, orta ve lise eğitimini babasının memur olması nedeni ile değişik