09 Aralık 2023 Cumartesi

Birgül Erken

Ülkemizin serbest dalış branşında milli sporcusu olan Birgül Erken, uluslararası organizasyon ve etkinliklerde gurur kaynağımızdır. 1972 senesinin Şubat ayında Çanakkale’de...

Birgül Erken
Eklenme Tarihi: 27 Kasım 2017 18:46 Güncelleme: İzlenme:

Ülkemizin serbest dalış branşında milli sporcusu olan Birgül Erken, uluslararası organizasyon ve etkinliklerde gurur kaynağımızdır. 1972 senesinin Şubat ayında Çanakkale’de dünyaya gelmiştir. Evli ve bir erkek çocuğu olan milli sporcu Edirne’de ikamet etmektedir. Başarılı kariyerinin yanında eşi Değer Bey ve oğlu Ege ile mutlu bir aile hayatı bulunmaktadır.

Trakya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olan Erken aynı üniversite ve aynı bölümde yüksek lisansa da başlamıştır. Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü’nü de bitirip başarılarına bir yenisini daha eklemiştir. Fotoğraf çekmeye ayrı bir ilgisi bulunan Erken, okul zamanlarında kütüphanelerine konuk olan Mehmet Bayhan’ın etkisini her fırsaatta dile getirir. Rahmetli babası kızının isteğini fark eder ve ona bir fotoğraf makinesi alır. Fotoğraf makinesine de sahip olan bu kız çocuğu, fotoğrafçılık çalışmalarına başlar. Fotoğraf konusundaki çalışmalarına EFOD (Edirne Fotoğraf Sanatı Derneği) çatısı altında başlayıp eğitimli bir fotoğrafçı olmaya adım atmıştır. Fotoğraf konusunda birçok eğitim almış ve atölye çalışmalarına katılmıştır. Çekim gezileri ve fotoğrafçılar buluşmalarına da katılıp izlenimler edinerek kendini geliştirmiştir.

Öğretmenlik kariyerine Meriç Lisesi’nde başlayıp şu an Edirne Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliğini sürdürmektedir.

2010 senesinde antremanlara başlayan milli sporcumuz, serbest dalışta hem havuz hem de denizde defalarca Türkiye rekoru kırmış, birincilikler kazanmıştır. 2011 senesinden itibaren serbest dalışta milli forma giyen Erken, Dünya Şampiyonluğu’nda iki bronz madalya almıştır.
Birgül Erken, su altı fotoğrafçılığı ve modelliği de yaparak başarılı isimlerden olmuştur. Sosyal sorumluluk projelerine aktif katılım gösteren sporcu, kişisel sergiler de açmıştır.

Uluslararası Başarıları

– Bronz Madalya, Rusya, 2013
– Bronz Madalya, İtalya, 2015
– Avrupa Şampiyonası, İtalya, 2017 (Milli takım barajını aşıp şampiyonaya katılan tek Türk kadın sporcu olmuştur.)
– Sofya Kupası, Bulgaristan, 2017 (Tek Türk sporcu olup tüm yarışları kazandı ve Bayanlar Kupası’nı haketti.)

Türkiye’deki Başarıları

– Takım olarak Türkiye ikinciliği, 2004, Fethiye
– Dinamik Apnea Yarışması Türkiye İkincisi, 2010, Ankara / ODTÜ
– Küp Apnea Yarışması Türkiye Şampiyonu, 2011, Kemer
– Dinamik Apnea Yarışması Türkiye Şampiyonu, 2011, Çorum
– Küp Apnea Yarışması Türkiye Rekoru, 2015 ve 2016
– Speed Apnea Yarışması Türkiye Şampiyonu, 2017
– Serbest Dalış Türkiye Şampiyonası Çift Palette Türkiye Rekoru, 2017

2017 senesinde tüm branşlarda en çok madalya alan ve havuzdaki farklı branşların hepsine katılan bayan sporcu olmuştur. Milli sporcumuz gelecek günlerde serbest dalışta Guınness Dünya Rekoru’nu kırmak için hazırlanmaktadır.

Paylaş:
Ertuğrul Bilda

Çanakkaleli Ünlüler

Ertuğrul Bilda

Ertuğrul Bilda, 22 Ocak 1915 senesinde Çanakkale’de dünyaya gelmiştir. Birçok filme oynamış olsa bile esas popülerliğini 1983 senesinde yayımlanan Kuruntu

İsmail Kaya Gençer

Çanakkaleli Ünlüler

İsmail Kaya Gençer

İsmail Kaya Gençer, 1 Ocak 1962 tarihinde Çanakkale Lapseki’de doğdu. Gençer, ilk ve orta öğrenimini Lapseki’de tamamladı. 1980 senesinde Gelibolu

Orhan Oyanık

Çanakkaleli Ünlüler

Orhan Oyanık

Orhan Oyanık, 1975 senesinde Aksaray’da doğdu. Aslen Çanlıdır. Oyanık ilk, orta ve lise eğitimini babasının memur olması nedeni ile değişik