Bülent Turan

Bülent Turan

Bülent Turan
17 Ocak 1975 yılında Çanakkale Lapseki ilçesinde doğan Bülent Turan, Çanakkale Milletvekili ve aynı zamanda Ak Parti Grup Başkan vekilliği yapmaktadır. İlköğrenimini Lapseki 25 Eylül İlkokulu’nda tamamlayan Bülent Turan, lise öğrenimini Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesisinde tamalamıştır. Lise eğitimini başarılı şekilde tamamlamasının ardından Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Mezun olduktan sonra memleketi olan Çanakkale’de, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümüne devam ederek yüksek lisansını tamamladı.

İlk siyasi kariyerine 2002-2006 yılları arasında AK Parti İstanbul İl Gençlik Kolları Başkan Yardımcılığı görevi ve ardından iki dönem AK Parti İstanbul Teşkilatlanmadan sorumlu İl Başkan Yardımcılığı göreviyle başladı.

İlk olarak Meclise 2011 senesinde Türkiye genel seçimleri’nde 24. Dönem AK Parti İstanbul milletvekili olarak giriş yaptı. O günden sonra siyasi kariyerine devam ederek adını geniş çaplı şekilde duyurmayı başardı. 24. Dönemde ise TBMM Adalet Komisyonu ve İnsan Hakları Komisyonu Üyeliğini yapmıştır. Hemen akabininde 25. dönem ve 26. dönem AK Parti Çanakkale Milletvekili olarak meclise girerken , 26. Dönemde AK Parti Grup Başkanvekili olmayı başardı.

Siyasi platformunda adını çok kez duyurma başarısını göstermiş bir kişiliktir. Sadece siyasi etkinliklerde değil aynı zamanda gençlik yıllarında da birçok sivil toplum kuruluşunda ve öğrenci organizasyonunda görev alarak faaliyetlerini sürdürmüştür. Daha sonrasında kendi soyadını taşımış olduğu kurucusu ve sahibi olduğu Turan Hukuk Bürosu’nun yöneticiliğini üstlenmiştir.

Evli ve üç erkek çocuk babası olan Bülent Turan, çok iyi derece de ingilizce bilmektedir. Fotoğraf çekme merakı olan siyasetçinin, hem Türkiye’de hem de dünyanın çeşitli yerlerinde kendi çektiği fotoğraflardan derlediği “Bir Mola” adında internet sitesi ve E-albüm çalışması vardır.

Başarılı bir siyasetçi olan Bülent Turan, hala siyasi kariyerine devam etmektedir. Çanakkale’nin popüler siyasetçilerinden olan Bülent Turan, yeniden AK Parti Grup Başkanvekili olarak seçilmiştir.

Çanakkale'li Ünlüler