Derya Can

Derya Can

Derya Can, 12 Ekim 1979 tarihinde Çanakkale’de dünyaya gelmiştir ve çocukluğunu orada geçirmiştir. İlkokul, lise ve üniversite eğitimini Çanakkale’de alıp başarıyla mezun olmuştur. Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümü’nden mezun olmuş halen öğretmenlik mesleğini de yerine getirmektedir. Derin Helen adında bir kız çocuğu ve Poyraz Mustafa adında da bir erkek çocuğu vardır.

Spor hayatına sekiz yaşında başlayan Can, atletizm dalında bir çok madalya almıştır. Lise yıllarına geldiğinde tekvandoya merak sarmış ama dizindeki sakatlık yüzünden bırakmak durumunda kalmıştır. 15 yaşındayken su altı korkusu yenmek için tüplü dalış yapmaya karar vermiştir. Dalış hayatı böyle başlamış ve serbest dalış yapma teklifini de okulun serbest dalış takımındaki kuzeninden almıştır. 2002 senesinde ilk serbest dalışını yapan Derya Can, ondört yıldır serbest dalış yapmaktadır. Türk milli takımındaki başarıları ile ülkemizde milli takıma en çok seçilen ve uluslararası madalya alan ilk kadın sporcu olmuştur.

Serbest dalış kategorisinde üç dünya rekoru, kırktan fazla da Türkiye rekoru bulunmaktadır. Su altı korkusuyla başlayan bu tutkusu bir çok madalya alması ve başarıları ile devam etmektedir. Kendisini doğayla bir kabul eden ve çocuklarına da doğayı sevdirmeye çalışan bir annedir. Doğada yürüyüş yapmayı ve bisiklete binmeyi çok seven CAN sağlıklı yaşam için her türlü hassasiyeti göstermektedir. Tek rakibi olarak kendini gören milli sporcu en büyük hayali olan Dünya Rekortmeni ünvanını da kazanmıştır. Rekorlarına yenilerini de eklemek isteyen sporcu çok çalışmakta ve hedefleri için mücadele etmektedir.

Kendisi gibi su altı korkusu olan insanlara yönelik seminerler ve eğitimler de düzenlemektedir. Bu seminerler ile insanlara suyu sevdirmeye ve onları spora yöneltmeye çalışmaktadır. Çocuklarını doğurur doğurmaz da kendini hemen spora vermiş ve hedeflerinden asla vazgeçmemiştir.

Çanakkale'li Ünlüler