22 Şubat 2024 Perşembe

Dimitris Arhondonis

Dimitris Arhondonis, 29 Şubat 1940 tarihinde Gökçeada’da doğmuştur. Patrik I. Barholomeos olarak da bilinir. Rum kökenli olup Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır....

Dimitris Arhondonis
Eklenme Tarihi: 13 Eylül 2018 21:14 Güncelleme: İzlenme:

Dimitris Arhondonis, 29 Şubat 1940 tarihinde Gökçeada’da doğmuştur. Patrik I. Barholomeos olarak da bilinir. Rum kökenli olup Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Heybeliada Ruhban Okulu’nu birinci olarak bitirdi.

Patrikhane’nin sağlamış olduğu burs ile Roma’da Pontifical Oriental Institute ile Bossey’de The Ecumenical Institute ve University of Munich’de eğitim alldı.

The Oriental Institute of The Gregorian University’de Kutsal Kanunların Kodifikasyınu ve Ortodoks Kiliseleri’nin Şeriatı konulu doktora tezini hazırladı. 1968 senesinde eğitimini tamamlayarak İstanbul’a döndü.

Dimitris Arhondonis, 1968 senesinden 1991 senesine kadar din adamından daha çok, bir diplomat gibi çeşitli Uluslar arası organizasyonlarda görev aldı. Heybeliada Ruhban Okulu’nun Dekan Yardımcılığı’nı yaptı. Hamisi Athenagoras tarafından Archimadrite (Papaz’ın bir üstü makam) görevine yükseltidi. 1973 senesinde Metropolit (Patrik makamından bir önceki makam) seviyesine yükseldi. Ocak 1990 tarihinde Kadıköy Metropolitiği’ne atanıncaya kadar, Patrikhane Özel Bürosu Başkanlığı görevini sürdürdü.

Doğu Kiliseleri Dini Kanunları Toplumu ismli birliğin kurucu üyesi oldu ve burada başkan yardımcılığı yaptı. Dünya Kiliseler Birliği’nde sekiz yılı başkan yardımcılığı olmak üzere on beş sene görev yaptı. 1999 senesinde Ortodoks Diasparası için oluşturulmuş olan “Kutsal ve Büyük Sinod için Ortodokslararası Komite’nin de başkanlığına getirildi.

1991 senesinde Rum Ortodoks Patrikhanesi tarafından Patrik olarak seçildi. Aynı zamanda Yunanca, Türkçe, Antik Yunanca, İngilizce, Almanca, Fransızca, Latince ve İtalyanca bilmektedir. Göreve başlamış olduğu günden beri birçok ülkeyi ziyaret etmiştir.

Paylaş:
Ertuğrul Bilda

Çanakkaleli Ünlüler

Ertuğrul Bilda

Ertuğrul Bilda, 22 Ocak 1915 senesinde Çanakkale’de dünyaya gelmiştir. Birçok filme oynamış olsa bile esas popülerliğini 1983 senesinde yayımlanan Kuruntu

İsmail Kaya Gençer

Çanakkaleli Ünlüler

İsmail Kaya Gençer

İsmail Kaya Gençer, 1 Ocak 1962 tarihinde Çanakkale Lapseki’de doğdu. Gençer, ilk ve orta öğrenimini Lapseki’de tamamladı. 1980 senesinde Gelibolu

Orhan Oyanık

Çanakkaleli Ünlüler

Orhan Oyanık

Orhan Oyanık, 1975 senesinde Aksaray’da doğdu. Aslen Çanlıdır. Oyanık ilk, orta ve lise eğitimini babasının memur olması nedeni ile değişik