Dimitris Arhondonis

Dimitris Arhondonis

Dimitris Arhondonis, 29 Şubat 1940 tarihinde Gökçeada’da doğmuştur. Patrik I. Barholomeos olarak da bilinir. Rum kökenli olup Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Heybeliada Ruhban Okulu’nu birinci olarak bitirdi.

Patrikhane’nin sağlamış olduğu burs ile Roma’da Pontifical Oriental Institute ile Bossey’de The Ecumenical Institute ve University of Munich’de eğitim alldı.

The Oriental Institute of The Gregorian University’de Kutsal Kanunların Kodifikasyınu ve Ortodoks Kiliseleri’nin Şeriatı konulu doktora tezini hazırladı. 1968 senesinde eğitimini tamamlayarak İstanbul’a döndü.

Dimitris Arhondonis, 1968 senesinden 1991 senesine kadar din adamından daha çok, bir diplomat gibi çeşitli Uluslar arası organizasyonlarda görev aldı. Heybeliada Ruhban Okulu’nun Dekan Yardımcılığı’nı yaptı. Hamisi Athenagoras tarafından Archimadrite (Papaz’ın bir üstü makam) görevine yükseltidi. 1973 senesinde Metropolit (Patrik makamından bir önceki makam) seviyesine yükseldi. Ocak 1990 tarihinde Kadıköy Metropolitiği’ne atanıncaya kadar, Patrikhane Özel Bürosu Başkanlığı görevini sürdürdü.

Doğu Kiliseleri Dini Kanunları Toplumu ismli birliğin kurucu üyesi oldu ve burada başkan yardımcılığı yaptı. Dünya Kiliseler Birliği’nde sekiz yılı başkan yardımcılığı olmak üzere on beş sene görev yaptı. 1999 senesinde Ortodoks Diasparası için oluşturulmuş olan “Kutsal ve Büyük Sinod için Ortodokslararası Komite’nin de başkanlığına getirildi.

1991 senesinde Rum Ortodoks Patrikhanesi tarafından Patrik olarak seçildi. Aynı zamanda Yunanca, Türkçe, Antik Yunanca, İngilizce, Almanca, Fransızca, Latince ve İtalyanca bilmektedir. Göreve başlamış olduğu günden beri birçok ülkeyi ziyaret etmiştir.

Çanakkale'li Ünlüler