Ece Ayhan

Ece Ayhan

Aslen memleketi Çanakkale Gelibolu olan Çağlar, babasının görevi nedeniyle Muğla’nın Datça ilçesinde 1931’de dünyaya gelmiştir.

Ece Ayhan Çağlar, kültürlü ve ekonomik rahatlık içinde mutlu bir ailede büyümüştür. İlkokulu ve liseyi İstanbul’da bitiren Çağlar, burslu ve yatılı olarak Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni kazanıp başarı ile bitirmiştir. Üniversiteden sonra bir çok ilçede kaymakamlık yapmış daha sonra da yayınevlerinde çalışmıştır. 1962 senesinde Deniz Hafize Hanım ile evlenip Ege adında bir evladı olmuştur. Evlilikleri uzun sürmeyen Ece Ayhan’ın eşi 1968 senesinde kansere yenik düşmüştür. Eşinin erken veda edişi onu derinden sarsmış ve oğlu Ege’yi eşinin ailesine emanet etmiştir.

1954 senesinde ilk şiiri Türk Dili Dergisi’nde yayınlandı ve şiir serüveni başlamış oldu. Özellikle Pazar Postası’nda yazdığı şiirleri ile ün kazanmıştır. 1959 senesinde ilk kitabı olan Kınar Hanımın Denizleri büyük ilgi ile karşılandı. 1965 senesinde Bakışsız Bir Kedi Kara ve 1968 senesinde Ortodokslular eserlerini yayınlayan Ece Ayhan kendine has bir dil kullanmaktadır. 1973 senesi Devlet ve Tabiat Kitabı’ndaki şiirleri ile sokağın diliyle okurlarını buluşturdu. Devrik cümlelerin ve hırçınlığın şairi olarak bilinir ama bunu kendisi kabullenmez. Dili kullanış biçiminden dolayı ona görüntücü imge ustası da denmiştir.

Ece Ayhan, 1974 senesinde beyninde bir tümör olması nedeni ile İsviçre’ye gidip üç yıl tedavi gördü. Beyin ameliyatlarına rağmen tümör vücudunda bir çok rahatsızlığa neden oldu. Artık bacakları tutmaz olmuş ve tedavilerin ardı kesilmemiştir. Tedavileri iyi sonuç vermiş ve eski günlerdeki gibi yeniden ayağa kalkmıştır.

İstanbul’da aldığı tedaviler ardından iyileşince Çanakkale’ye dönmüş ama memur hayatına dönen bu monoton günlere fazla dayanamamıştır. Sürekli çalışan ve kelimelere dans ettiren bu usta şair durgun yaşamı içinde adeta boğulmuştur. İzmir’de huzurevine yerleşen ama kısa süre kalabilen Çağlar, 2002 senesinde hayatını kaybetmiştir. Cenazesi Çanakkale’nin Yalova Köyü’ne defnedilmiştir.

Çanakkale'li Ünlüler