Fatma Refet Angın

Fatma Refet Angın, 18 Mart 1915 tarihinde Gelibolu’da doğdu. İlk okul eğitimini mahalle mektebinde almaya başladı ancak sadece iki gün...

Fatma Refet Angın
Eklenme Tarihi: 02 Şubat 2019 15:22 Güncelleme: İzlenme:

Fatma Refet Angın, 18 Mart 1915 tarihinde Gelibolu’da doğdu. İlk okul eğitimini mahalle mektebinde almaya başladı ancak sadece iki gün gitti. Okuma ve yazmayı annesinden öğrendi. Cumhuriyetin ilanı ile birlikte Gelibolu’da bulunan Cumhuriyet Okulu sınavını kazandı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın tarih öğretmeniydi. Öğretmenlik kararında Mustafa Kemal Atatürk’ün etkisi olmuştur. Atatürk ile çok kez bir arada bulunan Angın, matematik öğretmeni olmaktan vazgeçerek tarih alanına yöneldi.

Edirne Kız Öğretmen Okulunu 1932 senesinde bitirdiği zaman yeni açılan Ankara Gazi Terbiye Enstitüsü Tarih Bölümüne yazıldı. Aynı zamanda Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesinin sınavını kazanarak oraya da kaydını yaptırdı. Bu iki okuldan 1936 senesinde mezun oldu.

Fatma Refet Angın, Gelibolu Ortaokulu, Biga Ortaokulu, Bursa Kız Lisesinde tarih öğretmenliği yaptıktan sonra Antakya Kız Meslek Lisesi Müdürü oldu. Hasanoğlan Köy Enstitüsü Yüksek Kısım Şefliği; Gaziantep, Balıkesir ve Kız Meslek Lisesi müdürlüklerinde de görev aldı.

Fatma Refet Angın, Ortaköy Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi ve  İstanbul Rüştü Uzel Kız Meslek Lisesinin kuruluş çalışmalarında yer aldı.

12 Eylül askeri darbesinin sonrasında, 24 Kasım’ın Öğretmenler Günü olarak belirlenmesi ile ilk öğretmenler gününde yılın öğretmeni olarak seçildi.

Fatma Refet Angın, Yıldız Teknik Üniversitesi senatosunun 2006 senesinde almış olduğu karar ile onursal doktora unvanı aldı. Son günlerine kadar Milli Eğitim Bakanlığı Onursal Danışmanlığı görevini sürdürdü.

Fatma Rafet Angın, 30 Ocak 2010 tarihinde hayatını kaybetti.

Paylaş:
Ertuğrul Bilda

Çanakkaleli Ünlüler

Ertuğrul Bilda

Ertuğrul Bilda, 22 Ocak 1915 senesinde Çanakkale’de dünyaya gelmiştir. Birçok filme oynamış olsa bile esas popülerliğini 1983 senesinde yayımlanan Kuruntu

İsmail Kaya Gençer

Çanakkaleli Ünlüler

İsmail Kaya Gençer

İsmail Kaya Gençer, 1 Ocak 1962 tarihinde Çanakkale Lapseki’de doğdu. Gençer, ilk ve orta öğrenimini Lapseki’de tamamladı. 1980 senesinde Gelibolu

Orhan Oyanık

Çanakkaleli Ünlüler

Orhan Oyanık

Orhan Oyanık, 1975 senesinde Aksaray’da doğdu. Aslen Çanlıdır. Oyanık ilk, orta ve lise eğitimini babasının memur olması nedeni ile değişik