Ferdi Tayfur

Ferdi Tayfur, 1904 senesinde Alman bir anne ile Türk bir babanın oğlu olarak Çanakkale’de doğdu. Babası Boğazlar Komutanı Miralay Hüseyin...

Ferdi Tayfur
Eklenme Tarihi: 22 Ağustos 2018 22:14 Güncelleme: İzlenme:

Ferdi Tayfur, 1904 senesinde Alman bir anne ile Türk bir babanın oğlu olarak Çanakkale’de doğdu. Babası Boğazlar Komutanı Miralay Hüseyin Tayfur; annesi ise Aliye Hanım’dı.

Ferdi Tayfur, 12 yaşında askeri rüşdiye öğrencisi iken 1916 seneinde annesinin memleketine Almanya’ya gitti. Liseyi Almanya’da okudu. 1924 senesine kadar da Berlin’de yaşadı. Parasızlık sebebi ile mühendislik öğrenimi yarıda bırakarak Türkiye’ye geri dönüş yaptı.

Şark Demiryolları’nda memur olarak işe başladı. Varna’da bir gemide tayfalık yaptı. İstanbul’da sinema artisti oldu. 1931 de Çanakkale Geçilmez filmi ile sinema oyunculuğuna başladı. Bu filmin çekimi sırasında karşılaştığı Melek ile tanıştı. Aynı sene evlendiler.

Ferdi Tayfur, eşinden ayrılmamak için kayınpederi Muhlis Sabahattin’in yazdığı bir oyun ile oyuncu olarak turneye bile çıktı. İstanbul davetlerinin vazgeçilmiş iki siması oldular. Gösterişli bir yaşamları vardı.

1930’lu senelerde ilginç ses tonu ve kendine özgü vurguları ile Ferdi Tayfur kısa bir zaman içerisinde dublaj kralı oldu.

Zaman içerisinde birçok filmde oynadı. Ses tellerinde meydana gelen sorunlardan dolayı seslendirme sanatçılığını bıraktı. Tiyatrolarda şovmenlik ve meddahlık yaptı.

Uyuşturucu tedavisi gördüğü Bakırköy’de, 21 Mart 1958’de yaşamı son buldu.

Oynadığı Oyunlar

İstiklal Madalyası
Senede Bir Gün
Deniz Kızı
Nasreddin Hoca Düğün’de
Şehvet Kurbanı
Güneşe Doğru
Milyon Avcıları
Leblebici Horhor Ağa
Cici Berber
Bir Millet Uyanıyor
Çanakkale Geçilmez

Yönetmenliği Yaptığı Filmler

Hata / Bırakın Ağlayım
Öldüren Sır
İstiklal Madalyası
Kerim’ın Çilesi
Senede Bir Gün
Nasreddin Hoca Düğün’de

 

Paylaş:
Ertuğrul Bilda

Çanakkaleli Ünlüler

Ertuğrul Bilda

Ertuğrul Bilda, 22 Ocak 1915 senesinde Çanakkale’de dünyaya gelmiştir. Birçok filme oynamış olsa bile esas popülerliğini 1983 senesinde yayımlanan Kuruntu

İsmail Kaya Gençer

Çanakkaleli Ünlüler

İsmail Kaya Gençer

İsmail Kaya Gençer, 1 Ocak 1962 tarihinde Çanakkale Lapseki’de doğdu. Gençer, ilk ve orta öğrenimini Lapseki’de tamamladı. 1980 senesinde Gelibolu

Orhan Oyanık

Çanakkaleli Ünlüler

Orhan Oyanık

Orhan Oyanık, 1975 senesinde Aksaray’da doğdu. Aslen Çanlıdır. Oyanık ilk, orta ve lise eğitimini babasının memur olması nedeni ile değişik