15 Nisan 2024 Pazartesi

İbrahim Bodur

1928 senesinde Çanakkale’nin Yenice ilçesinde doğan Halil İbrahim Bodur, hayatını 2016 senesinde kaybetmiştir. Yenice İlkokulu’nu bitirip Balıkesir Lisesi’nden de iftiharla...

İbrahim Bodur
Eklenme Tarihi: 06 Aralık 2017 21:35 İzlenme:

1928 senesinde Çanakkale’nin Yenice ilçesinde doğan Halil İbrahim Bodur, hayatını 2016 senesinde kaybetmiştir. Yenice İlkokulu’nu bitirip Balıkesir Lisesi’nden de iftiharla mezun olmuştur. İstanbul Robert Koleji’nde ekonomi ve edebiyat bölümlerini aynı süre zarfında bitirip başarıyla mezun olmuştur. İş İdaresi İhtisası’nı (MBA) Amerika’da tamamlayıp ülkemize dönmüştür.

Babası ve kayınpederinin ortaklığı ile Türkiye’ nin ilk 3200 iğlik 80 numara penye pamuk iplik fabrikası olan Pamuk İplik Fabrikası’nı kurmuş ve 1956’ya kadar yönetmiştir. Çanakakle Çan’da kırk yedi ortakla kurduğu Seramik Fabrikaları dünyanın en büyük seramik tesisleri arasındadır. Ülkenin sanayi ile kalkınacağını düşünen Bodur, 1950’li yıllarda Türkiye’nin halka açık ilk şirketini kurmuştur. Kale Grubu kurucusu ve onursal başkanı olan İbrahim Bodur, girişimci kişiliği ile ülkeye faydalı olmaya çalışmıştır. Kale Grubu Başkanlık görevini kızı Zeynep Bodur Okyay’a devreden İbrahim Bodur son günlerinde bile çalışmalara katılmıştır. Özel sektör eliyle Anadolu’da sanayinin yayılmasının öncülerinden birisi sayılmaktadır.

1976 senessinde İSO Meslis Başkanı seçilen ve 1992 yılına kadar on altı yıl aralıksız başkanlık yapan tek isimdir. İstanbul Sanayi Odası Meclis Başkanı olarak en uzun süre görev yapan şahsiyet olmuştur. İstanbul Sanayi Odası’nın ve Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (TÜSİAD) kurucuları arasında sayılmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Üstün Hizmet Madalyası ve Ödülü’ne layık görülen İbrahim Bey, Çekoslovakya ve İtalya devlet nişanlarının da sahibi olmuştur. İtalya Seramik Derneği tarafından verilen Uluslararası Aldo Villa Ödülü’nü kazanmıştır. Karadeniz Teknik Üniversitesi ve Çanakkale 18 Mart Üniversitesi tarafından Fahri Doktora Ödülleri’ne de layık görülen çok önemli bir isimdir.

65 yılı aşan iş hayatında sosyal ve kültürel aktivitelere katılmış, vakıflara hizmet etmiş, yardım ve yatırımlarını hiç esirgememiştir. Okullar, liseler, yurtlar yaptırarak eğitime katkısını da verdiği burslarla artırmıştır.

Sağlık sorunları nedeniyle 2016 senesinde vefat etmiş ve bölge halkını yasa boğmuştur. Halil İbarahim Bodur’un Cenazesi Kaleseramik Fabrikaları Camii’nde kılınan namazın ardından Çanakkale Yenice’nin Nevruz Köyü’nde bulunan aile kabristanına defnedilmiştir. Cenazesine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül, Numan Kurtulmuş gibi önemli devlet adamları da katılmıştır.

Paylaş:
Ertuğrul Bilda

Çanakkaleli Ünlüler

Ertuğrul Bilda

Ertuğrul Bilda, 22 Ocak 1915 senesinde Çanakkale’de dünyaya gelmiştir. Birçok filme oynamış olsa bile esas popülerliğini 1983 senesinde yayımlanan Kuruntu

İsmail Kaya Gençer

Çanakkaleli Ünlüler

İsmail Kaya Gençer

İsmail Kaya Gençer, 1 Ocak 1962 tarihinde Çanakkale Lapseki’de doğdu. Gençer, ilk ve orta öğrenimini Lapseki’de tamamladı. 1980 senesinde Gelibolu

Orhan Oyanık

Çanakkaleli Ünlüler

Orhan Oyanık

Orhan Oyanık, 1975 senesinde Aksaray’da doğdu. Aslen Çanlıdır. Oyanık ilk, orta ve lise eğitimini babasının memur olması nedeni ile değişik