15 Nisan 2024 Pazartesi

İbrahim Köşdere

09.07.1951 Bulgaristan Kırcaali doğumlu olan İbrahim Köşdere, ilk, orta ve lise tahsilini doğduğu yer olan Bulgaristan Kırcaali’de tamamladı. Türkiye ve...

İbrahim Köşdere
Eklenme Tarihi: 08 Aralık 2017 22:37 İzlenme:

09.07.1951 Bulgaristan Kırcaali doğumlu olan İbrahim Köşdere, ilk, orta ve lise tahsilini doğduğu yer olan Bulgaristan Kırcaali’de tamamladı.
Türkiye ve Bulgaristan arasında yapılan “Parçalanmış Aileleri Birleştirme” anlaşmasıyla 1968 yılında “serbest göçmen” statüsünde Türkiye’ye geldi.

1968 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi, İnşaat Fakültesi’ni kazandı.

1976 yılında kendi şirketi olan inşaat firmasını kurdu. İstanbul, Çanakkale, Bolu, Sivas, Erzurum, Adana, Muş gibi değişik illerde hastane, okul, askeri tesis, lojman, yol ve altyapı inşaatlarını tamamladı.

1995 yılında Çanakkale’nin Biga İlçesine otel, çok amaçlı aktivite merkezi ve spor tesisleri yaparak ticaret hayatına devam etti.
İbrahim Köşdere, 1988 yılında Çanakkale merkezde inşa ettiği “4 No’lu Köşdere Sağlık Ocağı” tesisini Sağlık Bakanlığı’na hibe olarak devretti.

Siyaset hayatına 2001 yılında Çanakkale’de Ak Partinin kurucu il başkanlığını üstlenerek başlayan İbrahim Köşdere, 22.dönem seçimlerinde Çanakkale milletvekili olarak seçildi.

Milletvekilliği döneminden sonra, Biga’da Meydere Soğuk Hava Tesisleri, Ürün İşleme ve Paketleme Tesisi ile Dondurulmuş Yaş Meyve ve Sebze Tesisini tamamlayarak Mayıs 2009 yılında faaliyete geçirdi.

Köşdere Turizm Yatırım ve İşletme A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı, Balkan Türkleri Dayanışma Derneği Üyesi, Avrupa Birliği Turizmciler Derneği Temsilcisi, Uluslararası Turizm İşletmecisi Ödülü, Avrupa Birliği Turizm Yatırımcıları Grubu “Holy” Ödülü ve Devlet Şeref Madalyası Sahibidir.

Bulgarca, Rusça, İngilizce gibi yabancı dillere hakim olan İbrahim Köşdere, evli ve biri kız, ikisi erkek olmak üzere üç çocuk babasıdır.

Paylaş:
Ertuğrul Bilda

Çanakkaleli Ünlüler

Ertuğrul Bilda

Ertuğrul Bilda, 22 Ocak 1915 senesinde Çanakkale’de dünyaya gelmiştir. Birçok filme oynamış olsa bile esas popülerliğini 1983 senesinde yayımlanan Kuruntu

İsmail Kaya Gençer

Çanakkaleli Ünlüler

İsmail Kaya Gençer

İsmail Kaya Gençer, 1 Ocak 1962 tarihinde Çanakkale Lapseki’de doğdu. Gençer, ilk ve orta öğrenimini Lapseki’de tamamladı. 1980 senesinde Gelibolu

Orhan Oyanık

Çanakkaleli Ünlüler

Orhan Oyanık

Orhan Oyanık, 1975 senesinde Aksaray’da doğdu. Aslen Çanlıdır. Oyanık ilk, orta ve lise eğitimini babasının memur olması nedeni ile değişik