Pelin Batu

Pelin Batu

Pelin Batu dede tarafından aslen Çanakkale Lapsekili’dir. 22 Aralık 1978 senesinde dünyaya gelen Pelin Batu, İnal Batu yani babasının emekli büyükelçi olması nedeni ile Pakisten, Amerika Birleşik Devletleri ve Çek Cumhuriyeti gibi yabancı ülkelerde geçirmek zorunda kalmıştır

Pelin Batu New York Üniversitesi’nde felsefe ve edebiyata başladıktan sonra üzerine çalıştığı bölümü tarihe çevirmiş ve Boğaziçi Üniversitesi’nde eğitimini tamamlamıştır. 2012 senesinde ise Boğaziçi Üniversitesi’nde doktorasını yapmıştır.

Dedesi Profesör Selahattin Batu’dur.

1999 senesinde vizyona giren Harem Suare isimli sinema filminde canlandırmış olduğu karakter ile sinemaya atılan Batu, aynı sene vizyona giren iki filmde de yer aldı. Akşam Güneşi, Hayal Kurma Oyunları ve Komser Şeksipir filmlerinde boy gösterdi.

Pek çok sinema yapımının yanı sıra tiyatro oyunları ve tv serilerinde rol alan Batu, En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandı.

Pelin Batu’nun bu güne kadar yazmış olduğu kitaplar, Geçmişten Günümüze Yahudilik Tarihi, Rüzgarlar Kitabı ve Kayıp Şeyleri Divanı’dır.

Çanakkale'li Ünlüler