Prof. Dr. Mehmet Bulut

2 Şubat 1970 Çanakkale doğumludur. İlköğretimini Çanakkale’de, yüksek öğrenimini Dokuz Eylül Üniversitesinden İktisat Fakultesinde 1992 yılında tamamladı. 1994-1996 yılları arasında...

Prof. Dr. Mehmet Bulut
Eklenme Tarihi: 08 Aralık 2017 23:45 İzlenme:

2 Şubat 1970 Çanakkale doğumludur. İlköğretimini Çanakkale’de, yüksek öğrenimini Dokuz Eylül Üniversitesinden İktisat Fakultesinde 1992 yılında tamamladı.
1994-1996 yılları arasında Ankara ve İstanbul’da iki farklı üniversitede ayrı ayrı doktora derslerini bitirip “yeterlilik” sınavlarını da başarıyla tamamladıktan sonra “iktisat ve tarih” alanında çalışmayı planladığı konudan dolayı Hollanda’da doktora yapmaya karar verdi. İktisat tarihi alanında 1998 yılında Posthumus Enstitüsü’nden (Hollanda) ikinci yüksek lisans ve 2000 yılında da Utrecht Üniversitesi’nden doktora derecelerini aldı. 2001 yılında yardımcı doçent, 2003’te Doçent ve 2008 yılında profesör oldu.

Araştırma Görevlisi olarak başladığı akademisyenlik hayatına öğretim üyeliği, iktisat bölüm başkanlığı, fakülte kurulu ve fakülte yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulundu.

Ereğli Demir Çelik Fabrikaları A.Ş. (ERDEMİR), İskenderun Demir Çelik Fabrikaları A.Ş. (İSDEMİR), Sollac Ambalaj A.Ş., Erenko Mühendislik A.Ş. Erdemir Romanya A.Ş., Yarımca Porselen A.Ş. gibi kamu ve özel kurumlarda yönetim kurulu üyeliği; TTNET A.Ş. ve AVEA A.Ş. gibi şirketlerdeki denetim kurulu görevlerinde bulundu.

Oxford Worldwide Press tarafından yayınlanan “Successful People in Turkey” alı eserde Türkiye’nin en başarılı insanları arasında yer aldı.

Üniversitelerarası Kurul tarafından YÖK üyeliğine 2012 Şubat ayında seçilmiştir.

2013 yılında İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi rektörü olmuştur.

Bulgarca, Arapça, Felemenkçe ve İngilizce bilen Prof. Dr. Mehmet Bulut, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nde ders vermeye devam etmektedir.

Paylaş:
Ertuğrul Bilda

Çanakkaleli Ünlüler

Ertuğrul Bilda

Ertuğrul Bilda, 22 Ocak 1915 senesinde Çanakkale’de dünyaya gelmiştir. Birçok filme oynamış olsa bile esas popülerliğini 1983 senesinde yayımlanan Kuruntu

İsmail Kaya Gençer

Çanakkaleli Ünlüler

İsmail Kaya Gençer

İsmail Kaya Gençer, 1 Ocak 1962 tarihinde Çanakkale Lapseki’de doğdu. Gençer, ilk ve orta öğrenimini Lapseki’de tamamladı. 1980 senesinde Gelibolu

Orhan Oyanık

Çanakkaleli Ünlüler

Orhan Oyanık

Orhan Oyanık, 1975 senesinde Aksaray’da doğdu. Aslen Çanlıdır. Oyanık ilk, orta ve lise eğitimini babasının memur olması nedeni ile değişik