Prof. Dr. Mehmet Bulut

Prof. Dr. Mehmet Bulut

2 Şubat 1970 Çanakkale doğumludur. İlköğretimini Çanakkale’de, yüksek öğrenimini Dokuz Eylül Üniversitesinden İktisat Fakultesinde 1992 yılında tamamladı.
1994-1996 yılları arasında Ankara ve İstanbul’da iki farklı üniversitede ayrı ayrı doktora derslerini bitirip “yeterlilik” sınavlarını da başarıyla tamamladıktan sonra “iktisat ve tarih” alanında çalışmayı planladığı konudan dolayı Hollanda’da doktora yapmaya karar verdi. İktisat tarihi alanında 1998 yılında Posthumus Enstitüsü’nden (Hollanda) ikinci yüksek lisans ve 2000 yılında da Utrecht Üniversitesi’nden doktora derecelerini aldı. 2001 yılında yardımcı doçent, 2003’te Doçent ve 2008 yılında profesör oldu.

Araştırma Görevlisi olarak başladığı akademisyenlik hayatına öğretim üyeliği, iktisat bölüm başkanlığı, fakülte kurulu ve fakülte yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulundu.

Ereğli Demir Çelik Fabrikaları A.Ş. (ERDEMİR), İskenderun Demir Çelik Fabrikaları A.Ş. (İSDEMİR), Sollac Ambalaj A.Ş., Erenko Mühendislik A.Ş. Erdemir Romanya A.Ş., Yarımca Porselen A.Ş. gibi kamu ve özel kurumlarda yönetim kurulu üyeliği; TTNET A.Ş. ve AVEA A.Ş. gibi şirketlerdeki denetim kurulu görevlerinde bulundu.

Oxford Worldwide Press tarafından yayınlanan “Successful People in Turkey” alı eserde Türkiye’nin en başarılı insanları arasında yer aldı.

Üniversitelerarası Kurul tarafından YÖK üyeliğine 2012 Şubat ayında seçilmiştir.

2013 yılında İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi rektörü olmuştur.

Bulgarca, Arapça, Felemenkçe ve İngilizce bilen Prof. Dr. Mehmet Bulut, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nde ders vermeye devam etmektedir.

Çanakkale'li Ünlüler