Şahika Ercümen

16 Ocak 1985 tarihinde Çanakkale’de doğan Şahika Ercümen, ünlü serbest dalışçı ve su altı hokeyi oyuncusudur. Serbest dalış alanında Türkiye...

Şahika Ercümen
Eklenme Tarihi: 27 Kasım 2017 18:35 Güncelleme: İzlenme:

16 Ocak 1985 tarihinde Çanakkale’de doğan Şahika Ercümen, ünlü serbest dalışçı ve su altı hokeyi oyuncusudur. Serbest dalış alanında Türkiye rekorunu elinde bulundurur ve ülkemiz için önemli bir isimdir.

Çanakkale Milli Piyango Anadolu Lisesi’ni başarılı bir şekilde tamamladı. Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu olup yüksek lisansını da aynı üniversitede yapmaktadır. Almanca ve İngilizce dillerini bilen Ercümen, Uluslararası Serbest Dalış Eğitmeni Lisansı’na sahiptir.

Çocukken astım hastası olan Ercümen, su altı sporlarına başlamasını hayatının dönüm noktası olarak kabul etmektedir. Spor kariyeri yanında okulunu okuduğu diyetisyenliği de sürdürmektedir. Şahika Ercümen, suya olan tutkusundan su altı ile ilgili bir çok sosyal sorumluluk projesinde de gönüllü olarak yer almaktadır. Reklam filmleri, özel günler ve engellilere yapılan projelerde seminerler vermektedir.

2014 senesinde tek bir nefes ile 91 metreye inerek yeni bir Dünya Rekoru kırmış ve bunların ardı kesilmemiştir. Derin Dalış kategorisindeki Türkiye Rekorları’nın hepsi kendisine ait olup başarılarına devam etmiştir.

Aldığı Belli Başlı Ödüller

– Yılın Sporcusu Ödülü, 2002, Çanakkale
– 2003. Türkiye Şampiyonu sualtı navigasyonu
– Türkiye Şampiyonu serbest dalış takımıyla 2003,2004,2005
– Türkiye Şampiyonu sualtı hokeyi takımıyla, 2006
– Türkiye Rekoru serbest dalışta, 2006, İspanya
– 2007 Türkiye Rekoru ve Türkiye Şampiyonluğu
– Avrupa Üçüncüsü sualtı hokeyi takımıyla, 2008, İstanbul
– Dünya Rekoru serbest dalış 110 metre buz altı yatay dalışında, 2011, Avusturya
– Dünya rekoru 61 metre paletsiz değişken ağırlık, 2013, Van/Türkiye (Van Gölü’ndeki Dünya Rekoru dünyanın en ekstrem dalış rekoru sayılmaktadır.)

Şahika Ercümen, Çanakkale Zaferi’nin yüzüncü senesinde şehitlerimiz için 24 metre derinlikteki İngiliz savaş gemisine dalarak çelenk bıraktı. Aynı sene Çanakkale Boğazı’nda Avusturyalı ve Yeni Zelandalı sporcularla dalış yaparak su altından barış mesajı vermiştir. 2015 senesi Milliyet Gazetesi’nin 61.sini düzenlediği Milliyet Yılın Sporcusu Ödülleri’nde 2014 yılı sporcusu ödülünü aldı.

Televizyon yarışma programı olan Survivor’a katılan Şahika Ercümen, insanlara ilham kaynağı olmak istediğini belirtti ve bu amaçla bir çok insanı kendine hayran bıraktı.

22 Ekim 2016′ da Antalya’nın Kaş ilçesinde 110 m dalış yaparak CMAS’tan onaylı yeni bir dünya rekoru kırmış, bu rekorunu tüm şehitlerimize adamıştır. Şehit çocukları anısına Turkuazın Çocukları Projesi’ne destek olma sözü de vermiştir.

Paylaş:
Ertuğrul Bilda

Çanakkaleli Ünlüler

Ertuğrul Bilda

Ertuğrul Bilda, 22 Ocak 1915 senesinde Çanakkale’de dünyaya gelmiştir. Birçok filme oynamış olsa bile esas popülerliğini 1983 senesinde yayımlanan Kuruntu

İsmail Kaya Gençer

Çanakkaleli Ünlüler

İsmail Kaya Gençer

İsmail Kaya Gençer, 1 Ocak 1962 tarihinde Çanakkale Lapseki’de doğdu. Gençer, ilk ve orta öğrenimini Lapseki’de tamamladı. 1980 senesinde Gelibolu

Orhan Oyanık

Çanakkaleli Ünlüler

Orhan Oyanık

Orhan Oyanık, 1975 senesinde Aksaray’da doğdu. Aslen Çanlıdır. Oyanık ilk, orta ve lise eğitimini babasının memur olması nedeni ile değişik