Eceabat

Eceabat, Gelibolu Yarımadası’ nın batı ucunda, Avrupa yakasında yer alan Çanakkale’nin tarihi ilçelerinden birtanesidir. Çanakkale Savaşlarının en yoğun olarak gerçekleştiği bölge Eceabat sınırları içerisindedir.

1.Dünya Savaşı tarihin Çanakkale’ de kırıldığı andır. 1915 yılında Çanakkale Savaşları’ nın yaşandığı mekan her ne kadar yarımadaya adını veren Gelibolu ile anılsa da, aslında en hararetli savaşların yaşandığı topraklar yarımadanın Eceabat ilçesi sınırlarındadır. Çanakkale Deniz ve Kara Savaşları neticesinde savaşın her iki tarafından 500 binin az üzerinde asker kaybedilmiştir. Cumhuriyet döneminde Gelibolu’nun ilçe haline getirilmesiyle Çanakkale iline idari olarak bağlanan Eceabat, 1926 yılında belediye olmuştur.

Eceabat’ ın 12 köyü bulunmaktadır. Tarihi kayıtlarda eski yerleşim adlarıyla hala bilinirlik taşıyan bu köyler şunlardır : Alçıtepe ( Kitre ), Behramlı ( Büyük Behramlı ), Beşyol ( Tursun / Dursun ), Bigalı ( Çamyayla / Boğalı ), Büyükanafarta, Kilitbahir ( Kilit-ül-bahir ), Kocadere, Küçükanafarta, Kumköy, Seddülbahir, Yalova, Yolağzı ( Siğilli, Siğli, Saidli )

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı, Gelibolu adını taşısa da Eceabat ilçesi sınırları içindedir. Yarımadanın güney ucunda, Eceabat ilçesinin hemen hemen tamamını kapsayan ve Çanakkale Boğazı’nın Avrupa yakasında 33.000 hektara yayılan büyük bir parktır. 1973’te kurulmuş olup, B.M.Milli Parklar ve Koruma Alanları listesinde yer almaktadır.

Eceabat Haberleri

Çanakkale Boğazı 24 Saat İzleniyor23 Şubat 2018 Cuma
Çanakkale Boğazı 24 Saat İzleniyor
Eceabat’ta Okuryazarlık Seferberliği Başlıyor22 Şubat 2018 Perşembe
Eceabat’ta Okuryazarlık Seferberliği Başlıyor
Sosyal Denge Tazminatı Sözleşmesini İmzaladılar04 Ocak 2018 Perşembe
Sosyal Denge Tazminatı Sözleşmesini İmzaladılar
Türkiye Profesyonel Kick Boks Şampiyonası23 Aralık 2017 Cumartesi
Türkiye Profesyonel Kick Boks Şampiyonası

Eceabat Otelleri


Eceabat Gezilecek Yerler


Eceabat Videoları ve Fotoğrafları