Eceabat

Eceabat, Gelibolu Yarımadası’ nın batı ucunda, Avrupa yakasında yer alan Çanakkale’nin tarihi ilçelerinden birtanesidir. Çanakkale Savaşlarının en yoğun olarak gerçekleştiği bölge Eceabat sınırları içerisindedir.

1.Dünya Savaşı tarihin Çanakkale’ de kırıldığı andır. 1915 yılında Çanakkale Savaşları’ nın yaşandığı mekan her ne kadar yarımadaya adını veren Gelibolu ile anılsa da, aslında en hararetli savaşların yaşandığı topraklar yarımadanın Eceabat ilçesi sınırlarındadır. Çanakkale Deniz ve Kara Savaşları neticesinde savaşın her iki tarafından 500 binin az üzerinde asker kaybedilmiştir. Cumhuriyet döneminde Gelibolu’nun ilçe haline getirilmesiyle Çanakkale iline idari olarak bağlanan Eceabat, 1926 yılında belediye olmuştur.

Eceabat’ ın 12 köyü bulunmaktadır. Tarihi kayıtlarda eski yerleşim adlarıyla hala bilinirlik taşıyan bu köyler şunlardır : Alçıtepe ( Kitre ), Behramlı ( Büyük Behramlı ), Beşyol ( Tursun / Dursun ), Bigalı ( Çamyayla / Boğalı ), Büyükanafarta, Kilitbahir ( Kilit-ül-bahir ), Kocadere, Küçükanafarta, Kumköy, Seddülbahir, Yalova, Yolağzı ( Siğilli, Siğli, Saidli )

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı, Gelibolu adını taşısa da Eceabat ilçesi sınırları içindedir. Yarımadanın güney ucunda, Eceabat ilçesinin hemen hemen tamamını kapsayan ve Çanakkale Boğazı’nın Avrupa yakasında 33.000 hektara yayılan büyük bir parktır. 1973’te kurulmuş olup, B.M.Milli Parklar ve Koruma Alanları listesinde yer almaktadır.

Eceabat Haberleri

Çanakkale Valisi Muhtarlar İle Bir Araya Geldi17 Ocak 2019 Perşembe
Çanakkale Valisi Muhtarlar İle Bir Araya Geldi
Çanakkale Valisi Eceabat Şehitler Camii İnşaatında11 Ocak 2019 Cuma
Çanakkale Valisi Eceabat Şehitler Camii İnşaatında
Yeni Eceabatspor Derneği Olağan Genel Kurul Toplantısı Yapıldı11 Ocak 2019 Cuma
Yeni Eceabatspor Derneği Olağan Genel Kurul Toplantısı Yapıldı
Çanakkale Valisi Eceabat’ta Köy Muhtarlarıyla Bir Araya Geldi11 Ocak 2019 Cuma
Çanakkale Valisi Eceabat’ta Köy Muhtarlarıyla Bir Araya Geldi

Eceabat Otelleri


Eceabat Gezilecek Yerler


Eceabat Videoları ve Fotoğrafları