Eceabat

Eceabat, Gelibolu Yarımadası’ nın batı ucunda, Avrupa yakasında yer alan Çanakkale’nin tarihi ilçelerinden birtanesidir. Çanakkale Savaşlarının en yoğun olarak gerçekleştiği bölge Eceabat sınırları içerisindedir.

1.Dünya Savaşı tarihin Çanakkale’ de kırıldığı andır. 1915 yılında Çanakkale Savaşları’ nın yaşandığı mekan her ne kadar yarımadaya adını veren Gelibolu ile anılsa da, aslında en hararetli savaşların yaşandığı topraklar yarımadanın Eceabat ilçesi sınırlarındadır. Çanakkale Deniz ve Kara Savaşları neticesinde savaşın her iki tarafından 500 binin az üzerinde asker kaybedilmiştir. Cumhuriyet döneminde Gelibolu’nun ilçe haline getirilmesiyle Çanakkale iline idari olarak bağlanan Eceabat, 1926 yılında belediye olmuştur.

Eceabat’ ın 12 köyü bulunmaktadır. Tarihi kayıtlarda eski yerleşim adlarıyla hala bilinirlik taşıyan bu köyler şunlardır : Alçıtepe ( Kitre ), Behramlı ( Büyük Behramlı ), Beşyol ( Tursun / Dursun ), Bigalı ( Çamyayla / Boğalı ), Büyükanafarta, Kilitbahir ( Kilit-ül-bahir ), Kocadere, Küçükanafarta, Kumköy, Seddülbahir, Yalova, Yolağzı ( Siğilli, Siğli, Saidli )

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı, Gelibolu adını taşısa da Eceabat ilçesi sınırları içindedir. Yarımadanın güney ucunda, Eceabat ilçesinin hemen hemen tamamını kapsayan ve Çanakkale Boğazı’nın Avrupa yakasında 33.000 hektara yayılan büyük bir parktır. 1973’te kurulmuş olup, B.M.Milli Parklar ve Koruma Alanları listesinde yer almaktadır.

Eceabat Haberleri

Bülent Turan, Tünel İnşaatını İnceledi20 Eylül 2018 Perşembe
Bülent Turan, Tünel İnşaatını İnceledi
Kabatepe Tesisleri Kapatılıyor13 Eylül 2018 Perşembe
Kabatepe Tesisleri Kapatılıyor
Eceabat’ta 2 Bin 500 Senelik Yayık Kabı Bulundu12 Eylül 2018 Çarşamba
Eceabat’ta 2 Bin 500 Senelik Yayık Kabı Bulundu
Tarihi Alan Başkanı Kaşdemir’den Kilisetepe Höyüğünde İnceleme06 Eylül 2018 Perşembe
Tarihi Alan Başkanı Kaşdemir’den Kilisetepe Höyüğünde İnceleme

Eceabat Otelleri


Eceabat Gezilecek Yerler


Eceabat Videoları ve Fotoğrafları