22 Şubat 2024 Perşembe

1915 Seddülbahir Ahmet Uslu Müzesi

1915 Seddülbahir Ahmet Uslu Müzesi, Eceabat’a bağlı olan Seddülbahir Köyü’nde bulunuyor. Tarihçi Ahmet Uslu’nun seneler süren çalışmaları sonucu toplamış olduğu Çanakkale Savaşı’ndan kalma yaklaşık sekiz bine yakın eşya burada sergileniyor. Gelibolu Yarımadası’nı ziyaret edenlerin en fazla ilgi göstermiş olduğu yerlerden

1915 Seddülbahir Ahmet Uslu Müzesi

1915 Seddülbahir Ahmet Uslu Müzesi, Eceabat’a bağlı olan Seddülbahir Köyü’nde bulunuyor.

Tarihçi Ahmet Uslu’nun seneler süren çalışmaları sonucu toplamış olduğu Çanakkale Savaşı’ndan kalma yaklaşık sekiz bine yakın eşya burada sergileniyor.

Gelibolu Yarımadası’nı ziyaret edenlerin en fazla ilgi göstermiş olduğu yerlerden birisi olmaya aday olan 1915 Seddülbahir Ahmet Uslu Müzesi’ni gezerken adeta Çanakkale Savaşı’nın içinde gibi hissediyorsunuz. Burada savaş dönemine ait yüzlerce materyali açıklamalı yazıları ile tek tek görebilmeniz mümkün.

Müzeye gelen gezginler ilk olarak Çanakkale Savaşları’na ait kalıntıları inceleyerek savaşın izlerini görme imkanı buluyor. Sonrasında da bir alt kata inerek değişik cephelerin canlandırılmış olduğu bölümlerde bizzat Çanakkale Savaşını hissediyor.

Tarihçi Ahmet Uslu Seddülbahir Müzesi’ne gelerek burayı gezme imkanı bulamayanlar için de 2009 senesinden bu güne kadar Gezici Tır Müzesi ile Türkiye’nin her şehrini dolaşarak Çanakkale Savaşı’ndan kalma bu eserleri vatandaşlara gösteriyor.

05 Ağustos 2018
Paylaş:

1915 Seddülbahir Ahmet Uslu Müzesi Hakkında Yorumlar ve Öneriler

Bu Yer Hakkında Deneyimlerinizi Paylaşın

Çanakkale'de Gezilecek Yerler
Eceabat

Eceabat

Eceabat, Gelibolu Yarımadası’ nın batı ucunda, Avrupa yakasında yer alan Çanakkale’nin tarihi ilçelerinden birtanesidir. Çanakkale Savaşlarının en yoğun olarak gerçekleştiği bölge Eceabat sınırları içerisindedir. 1.Dünya Savaşı tarihin Çanakkale’ de kırıldığı andır. 1915 yılında Çanakkale Savaşları’ nın yaşandığı mekan her ne kadar yarımadaya adını veren Gelibolu ile anılsa da, aslında en hararetli savaşların yaşandığı topraklar yarımadanın […]