Adalet Meydanı ve Adalet Heykeli

Adalet Meydanı ve Adalet Heykeli, Çanakkale Merkez’de bulunmaktadır.

Kentin en hareketli bölgelerinden birisinde bulunan, toplamda 1077,38 m² büyüklüğündeki Adalet Meydanı’nın bir kısmı yeşil alan olarak, bir kısmı da çocuk oyun alanı olarak düzenlendi.

Adalet Meydanı’nı özel hale getiren şey ise; park alanında Çanakkale için özel olarak tasarlanmış olan Adalet Heykelini içinde barındırmasıdır. 2017 senesi Ağustos ayında gerçekleştirilen Adalet Kurultayı esnasında, katılımcıların adı ile tuğla ile örülen yapı üzerinde, tasarımı Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’e ait olan Adalet Tanrıçası Themis Heykeli yer almaktadır. Adalet Tanrıçası Themis Heykeli’nde; göz bağı ile tarafsız olmayı, kadın ile bağımsızlık, kılıç ile doğruluk ve güç, terazi ile denge, eşitlik ve adil yargılanma tasvir edilmiştir.

Ana yapısını tuğlaların oluşturduğu heykel, altı adet sütundan bir araya gelen güneş biçimde bir duvar olarak tasarlanmıştır. Tasarlanan yapıda; cinsiyet, dil, din, ırk, düşünce ayrımı olmaksızın tüm insanların ancak el ele bir araya gelerek adaleti yüceltebilecek olduğu düşüncesi betimlenmiştir.

Çanakkale'de Oteller