02 Mart 2024 Cumartesi

Adatepe Zeytinyağı Müzesi

Adatepe Zeytinyağı Müzesi Ayvacık Küçükkuyu’da bulunmaktadır. Türkiye de türünün ilk örneği olan Zeytinyağı Fabrika Müzesi 2001 senesinden beri yerli ve yabancı yüzlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Zeytinyağı ve zeytin kültürü o kadar derinlere iniyor ki, yazılmış olan tüm kutsal kitaplarda çeşitli şekillerde

Adatepe Zeytinyağı Müzesi

Adatepe Zeytinyağı Müzesi Ayvacık Küçükkuyu’da bulunmaktadır. Türkiye de türünün ilk örneği olan Zeytinyağı Fabrika Müzesi 2001 senesinden beri yerli ve yabancı yüzlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

Zeytinyağı ve zeytin kültürü o kadar derinlere iniyor ki, yazılmış olan tüm kutsal kitaplarda çeşitli şekillerde ifadesi bulunuyor. Ülkemizde bu kadar köklü ve eski bir kültürü olmasına karşılık, zeytin hakkında görsel ve yazılı malzemelerin yok denecek kadar az olması, Adatepe Zeytinyağı Müzesi’nin doğuşuna neden olmuştur.

Küçükkuyu’da bulunan tarihi sabunhane binası restore edilerek, bir yandan kuru baskı tarzında zeyintağı üretimine devam edilirken, diğer tarafından civar köylerden toplanmış zeytinyağı, sabun ve zeytinyağı üretimine ilişkin çeşitli araç ve aksesuar fabrika binasında sergileniyor.

Müze içerisinde eski zeytinyağı presleri, taşıma ve saklama kapları, zeytin toplama aletleri görülebilir. Aynı zamanda geleneksel usulde zeytinyağı sabun yapım tekniği de açıklamalı olarak sergilenmekte. Zeytinyağının üretim aşamaları, aktarılması, filtre edilmesi, saklanması gibi zeytininin dalından sofranıza geliş öyküsünü görüp, dinlemek tabii ki taze köy ekmeği ile tadımını yapmak yabancı ve yerli ziyaretçiler adına hem keyifli hem de eğitici olacaktır.

Çanakkale – İzmir Karayolu üzerinde Küçükkuyu’nun girişinde bulunan Adatepe Zeytinyağı Müzesi’nde modern müzecilik anlayışı gereği olarak düzenlenmiş olup, gelen ziyaretçiler taze zeytin, doğal sabun, zeytinyağı ve özgün olarak tasarlanmış olan çeşitli mutfak aksesuarları ve kitaplar alabilirler.

Müze haftanın yedi günü 08:30 – 18:30 saatleri arasında açık olup, giriş ücretsizdir.

13 Temmuz 2018
Paylaş:

Adatepe Zeytinyağı Müzesi Hakkında Yorumlar ve Öneriler

Bu Yer Hakkında Deneyimlerinizi Paylaşın

Çanakkale'de Gezilecek Yerler
Ayvacık

Ayvacık

Ayvacık, Çanakkale ilinin en uzun sahil şeridine sahip ilçesidir. İlçenin Yüzölçümü 874 km² dir ve % 52’si ormanlıktır. Dağlar, denize paralel olarak uzandığından, sahil şeridinde olağanüstü güzelliğe sahip koylar bulunmaktadır. Son yıllarda yoğun ilgi gören bu koylar, turizm için cazibe merkezidir. Edremit Körfezi’ne bakan güney kıyısı Akdeniz ikliminin etkisini altındadır. İç kısımlara doğru gidildikçe Marmara […]