Agora

Antik dönemde şehir ile ilgili dini, politik, ticari her türlü faaliyetin gerçekleştiği, tüm kamu binalarının etrafında bulunduğu, halka açık geniş alanların genel ismi olan Agora, kent merkezi yerine geçiyor. Akropol’ün güney yamacında bulunan Assos Agorası, Milattan Önce ikinci yüzyıla kadar

Agora

Antik dönemde şehir ile ilgili dini, politik, ticari her türlü faaliyetin gerçekleştiği, tüm kamu binalarının etrafında bulunduğu, halka açık geniş alanların genel ismi olan Agora, kent merkezi yerine geçiyor.

Akropol’ün güney yamacında bulunan Assos Agorası, Milattan Önce ikinci yüzyıla kadar uzanan kalıntıları ile görülebiliyor. Daha sonra kiliseye dönüştürülen Agora’nın özgün planı hakkında detaylı bir bilgi bulunmuyor.

Daha çok agoralarda bulunan, güneş ve yağmurdan korunmak amacı ile inşa edilen, üstü örtülü galeriler stao olarak isimlendiriliyor. Assos’ta biri Agora’nın kuzeyinde diğeri de güneyinde olmak üzere iki farklı stao bulunuyor. Milattan sonra üçüncü yüzyılda inşa edildiği düşünülen üç katlı stoalar sarnıç, dükkan ve hamamlardan oluşuyordu.

03 Eylül 2018
Paylaş:

Agora Hakkında Yorumlar ve Öneriler

Bu Yer Hakkında Deneyimlerinizi Paylaşın

Çanakkale'de Gezilecek Yerler
Assos Haberleri