Akbaş Şehitliği

Eceabat’ta bulunan Akbaş Şehitliği, 1945 senesinde inşa edilen altı metre boyunda bir şehitliktir. Şehitliğin bulunmuş olduğu Akbaş Limanı savaşlar sırasında Türk birliklerinin ana ikmal noktalarından biri olup özellikle İstanbul’dan denizyolu ile gelen savaş malzemelerinin karaya çıkartıldığı ve dağıtımının yapılmış olduğu

Akbaş Şehitliği

Eceabat’ta bulunan Akbaş Şehitliği, 1945 senesinde inşa edilen altı metre boyunda bir şehitliktir.

Şehitliğin bulunmuş olduğu Akbaş Limanı savaşlar sırasında Türk birliklerinin ana ikmal noktalarından biri olup özellikle İstanbul’dan denizyolu ile gelen savaş malzemelerinin karaya çıkartıldığı ve dağıtımının yapılmış olduğu önemli bir alandır. Akbaş mevkisinde 19. Tümen’in bir seyyar hastanesi bulunmaktaydı. Sevk hastanesi özelliğinde görev yapan bu mevki üzerinden kuzey cephesinde ağır yaralanan askerler, Ağadere ya da Akbaş Hastanesi’nde müşahede altında tutulurlardı. Durumu ağır olanlar ise, İstanbul’da hastane haline getirilen Selimiye Kışlası’na götürülmek üzere gemiler kullanılarak sevk edilmişlerdir.

Şehitlikte dört yüz elli dokuz sembolik mezar taşı dikilmiş olup gerçek şehitlik bu anıt mezarlığın karşısında Yalova köyü istikametinde giden yolun sağ tarafında yoldan yirmi beş metre yukarıdadır.

Akbaş Şehitliği’ne ulaşmak adına Gelibolu-İstanbul kara yolu üzerinde bulunan Eceabat’ı on iki kilometre geçtikten sonra burada sol tarafta bir tabela bulunuyor. Buradan içeri girirek iki yüz metre ilerledikten sonra şehitliğe ulaşmış oluyorsunuz.

10 Eylül 2018
Paylaş:

Akbaş Şehitliği Hakkında Yorumlar ve Öneriler

Bu Yer Hakkında Deneyimlerinizi Paylaşın

Çanakkale'de Gezilecek Yerler
Eceabat

Eceabat

Eceabat, Gelibolu Yarımadası’ nın batı ucunda, Avrupa yakasında yer alan Çanakkale’nin tarihi ilçelerinden birtanesidir. Çanakkale Savaşlarının en yoğun olarak gerçekleştiği bölge Eceabat sınırları içerisindedir. 1.Dünya Savaşı tarihin Çanakkale’ de kırıldığı andır. 1915 yılında Çanakkale Savaşları’ nın yaşandığı mekan her ne kadar yarımadaya adını veren Gelibolu ile anılsa da, aslında en hararetli savaşların yaşandığı topraklar yarımadanın […]