15 Nisan 2024 Pazartesi

Alaybey Camii

Alaybey Camii Bozcaada da bulunan bir çok dini mekanlardan sadece birisidir. Bozcaada meydanında bulunan parkın hemen karşında yer alan Alaybey Camisi’nin kitabesi günümüze kadar ulaşmadığından dolayı tam olarak hangi tarihte ve kim tarafından yaptırılmış olduğu bilinmemektedir. Cami ile ilgili bazı

Alaybey Camii

Alaybey Camii Bozcaada da bulunan bir çok dini mekanlardan sadece birisidir.

Bozcaada meydanında bulunan parkın hemen karşında yer alan Alaybey Camisi’nin kitabesi günümüze kadar ulaşmadığından dolayı tam olarak hangi tarihte ve kim tarafından yaptırılmış olduğu bilinmemektedir.

Cami ile ilgili bazı kaynaklarda yer alan bilgide Miralay Ahmet Ağa Camii’sinden de bahsedilmektedir. Bu yüzden de Miralay Ahmet Bey tarafından yaptırılmış olduğu sanılmaktadır. Bu duruma bakılırsa eğer Alaybey ismi de buradan gelmektedir. 1700’lü senelerde yapıldığı düşünülen caminin bahçesinde yuvarlak kemerli bir kapıdan girilmektedir. Bu yuvarlak kemerin üzerinde yani önünde var arkasında birer kitabe yer almaktadır.

Bu kitabelerin yazılar zaman geçtikçe okunmayacak derecede tahribata uğramış ve yazıları silinmiştir. Fakat kitabelerin bir tanesinin üzerinde 1903 tarihi bulunmakta olup bu tarih, caminin bu tarihlerde onarıldığını göstermektedir. 1960 senesine kadar hizmete açık olan bu yapı 1960 senesinden sonra kullanıma kapatılmıştır.

Cami bahçesinde 16. – 19. yüzyıl mezarları, şadırvan ve Kuran Kursu olarak yararlanılan küçük odalar bulunmaktadır. On dört mezardan bir tanesi Osmanlı Devleti’nde sadrazamlık görevi yapmış olan Hamit Paşa’nın mezarıdır.

Bozcaada’ya geldiğiniz zaman adanın en ünlü ve önemli tarihi camisini ziyaret etmeyi unutmayın.

09 Temmuz 2018
Paylaş:

Alaybey Camii Hakkında Yorumlar ve Öneriler

Bu Yer Hakkında Deneyimlerinizi Paylaşın

Çanakkale'de Gezilecek Yerler
Bozcaada

Bozcaada

Çanakkale’nin ada ilçesi olan Bozcaada, Çanakkale’nin köyu olmayan tek ilçesidir. Yaklasık 42 km. karelik yüz ölçümüne sahip olan Bozcaada’nın en yüksek yeri ise 192 metrelik yüksekliğe sahip olan Göztepe’dir. Adanın 12 burnu olup burunlar arasında 11 koyu bulunmaktadır. En göze çarpan başlıca özelliği ise adanın manzarası, limanı ve kalesi ile de çok etkileyici bir güzelliğe […]