05 Aralık 2023 Salı

Aleksandria Troas Antik Kenti

Çanakkale’nin Ezine ilçesi Dalyan Köyü’ndeki Anadolu’nun en büyük antik kentlerinden biri olarak kabul edilen M.Ö. 311 yılında Büyük İskender’in komutanlarından tek gözlü Antigonos Monophtalmos tarafından 4500 dönümlük bir alan üzerine “Antigoneia” adıyla kurulmuştur. 8 kilometre uzunluğunda surlara sahip olan Aleksandria

Aleksandria Troas Antik Kenti

Çanakkale’nin Ezine ilçesi Dalyan Köyü’ndeki Anadolu’nun en büyük antik kentlerinden biri olarak kabul edilen M.Ö. 311 yılında Büyük İskender’in komutanlarından tek gözlü Antigonos Monophtalmos tarafından 4500 dönümlük bir alan üzerine “Antigoneia” adıyla kurulmuştur. 8 kilometre uzunluğunda surlara sahip olan Aleksandria Troas Antik Kenti Kısa bir süre sonra M.Ö. 3. yüzyılın başlarında Komutan Antigonos ölümünden sonra, Makedon Lysimakhos tarafından “Aleksandria Troas” adıyla tekrar kurulmuştur.

Şehir kurulurken, etrafında yer alan Gargara, Hamaksitos, Neandria, Kolonai, Larisa, Kebren ve Skepsis kentlerinin halkları buraya yerleştirilmiştir. Alexandria Troas, kapsadığı şehiralanıyla Anadolu da o dönemde ki en büyük kentlerinden biridir. Alexandria Troas’ın simgesi olan Herodes Attikus Hamamının cephesi yaklaşık 100 m. olup, Anadolu’da bugüne değin bilinen en büyük hamam yapısıdır.

Osmanlı döneminde Alexandria Troas şehri yakınlarında ki granit yataklarıyla, İstanbul’da 16. ve 17. yüzyılda yapılan Osmanlı eserlerinin büyük bölümüne malzeme buradan sağlanmıştır.

Aleksandria Troas, antik çağda “Troas” olarak adlandırılan Biga Yarımadası’nın Bozcaada’ya en yakın kısmına yeralır.

10 Temmuz 2017
Paylaş:

Aleksandria Troas Antik Kenti Hakkında Yorumlar ve Öneriler

Bu Yer Hakkında Deneyimlerinizi Paylaşın

Çanakkale'de Gezilecek Yerler
Ezine

Ezine

Çanakkale’ye bağlı olan Ezine, doğuda mitolojik efsanelere konu olan İda dağı bugünkü adıyla Kazdağı, batıda Ege denizi, güneyde Ayvacık, kuzeyde Çanakkale ile çevrilidir. Ezine ve çevresi 2.mezozoik çağda meydana gelmiştir. İlçe düzlük bir alan üzerinde kurulmuştur. Bu bölgede klasik dönemlerde Neandria Antik Kenti kurulmuş, Hellenistik dönemde ise Alexandria Troas Antik Şehri bu bölgede kurulmuştur. Osmanlı […]