Aleksandria Troas Antik Kenti

Çanakkale’nin Ezine ilçesi Dalyan Köyü’ndeki Anadolu’nun en büyük antik kentlerinden biri olarak kabul edilen M.Ö. 311 yılında Büyük İskender’in komutanlarından tek gözlü Antigonos Monophtalmos tarafından 4500 dönümlük bir alan üzerine “Antigoneia” adıyla kurulmuştur. 8 kilometre uzunluğunda surlara sahip olan Aleksandria Troas Antik Kenti Kısa bir süre sonra M.Ö. 3. yüzyılın başlarında Komutan Antigonos ölümünden sonra, Makedon Lysimakhos tarafından “Aleksandria Troas” adıyla tekrar kurulmuştur.

Şehir kurulurken, etrafında yer alan Gargara, Hamaksitos, Neandria, Kolonai, Larisa, Kebren ve Skepsis kentlerinin halkları buraya yerleştirilmiştir. Alexandria Troas, kapsadığı şehiralanıyla Anadolu da o dönemde ki en büyük kentlerinden biridir. Alexandria Troas’ın simgesi olan Herodes Attikus Hamamının cephesi yaklaşık 100 m. olup, Anadolu’da bugüne değin bilinen en büyük hamam yapısıdır.

Osmanlı döneminde Alexandria Troas şehri yakınlarında ki granit yataklarıyla, İstanbul’da 16. ve 17. yüzyılda yapılan Osmanlı eserlerinin büyük bölümüne malzeme buradan sağlanmıştır.

Aleksandria Troas, antik çağda “Troas” olarak adlandırılan Biga Yarımadası’nın Bozcaada’ya en yakın kısmına yeralır.

Çanakkale'de Oteller