02 Mart 2024 Cumartesi

Ayazma Manastırı

Bozcaada da bulunan Ayazma Manastırının anlamı, “Kutsal Su” olarak bilinen Ayazma Yunanca hagiasme kelimesinden gelmektedir. Adanın Ayazması ise Bozcaada’dan Ayazma Plajı’na doğru inerken sağ tarafta görecek olduğunu sekiz büyük çınar ağacın, küçük bir manastırın bulunduğu yerdir. Aynı zamanda burada Ayazma

Ayazma Manastırı

Bozcaada da bulunan Ayazma Manastırının anlamı, “Kutsal Su” olarak bilinen Ayazma Yunanca hagiasme kelimesinden gelmektedir. Adanın Ayazması ise Bozcaada’dan Ayazma Plajı’na doğru inerken sağ tarafta görecek olduğunu sekiz büyük çınar ağacın, küçük bir manastırın bulunduğu yerdir.

Aynı zamanda burada Ayazma Çeşmesi ve küçük bir şapel (ibadet alanı) bulunmaktadır. Büyük çınar ağaçları ile beraber harika bir manzara ve doğal örtüsü bulunan bölge sizi etkilyecektir. Efsaneye göre Ayazma’da bulunan çeşmeden bir kez su içenin adalı olacağına inanılmaktadır.

Ayazma Manastırı diğer bir adı ile Paraskevi Manastırı Rum Ortodoks cemaatine ait bir manastırdır. Ortodoks inancında önemli bir yere sahip olan Aya Paskevi, milattan sonra 138-161 seneleri arasında yaşamış olan bir azizedir.

Bu manastır ise Aya Paraskevi ismin yapılmış olup onun ismini taşımaktadır. 1734 senesinde Manolaki Manolidis tarafından yapılmış olan bu manastır, her sene 26 Temmuz’da kutlanan Rumların Aya Paraskevi Günü’nde ibadete açılmaktadır. Büyük bir kalabalığın katılmış olduğu bu özel güne halk arasında Ayazma Panayırı’da denmektedir. Manastırın alt tarafında bulunan dilek mağarasında ise ziyaretçiler mum yakarak adak adıyabiliyorlar.

Manastır denildiği zaman akılınıza büyük yapılar gelmektedir ancak bu Ayazma Manastırı düşündüğünüz gibi değildir. Zamanında Bozcaada’da otuz altı tane bulunan bu tür Rum Manastırları yerleşim yerlerinden uzağa, küçük bir tarzında yapılmaktaymış. Günümüzde ise sadece iki tane manastır Bozcaada’da sağlam yapıda bulunmaktadır.

07 Temmuz 2018
Paylaş:

Ayazma Manastırı Hakkında Yorumlar ve Öneriler

Bu Yer Hakkında Deneyimlerinizi Paylaşın

Çanakkale'de Gezilecek Yerler
Bozcaada

Bozcaada

Çanakkale’nin ada ilçesi olan Bozcaada, Çanakkale’nin köyu olmayan tek ilçesidir. Yaklasık 42 km. karelik yüz ölçümüne sahip olan Bozcaada’nın en yüksek yeri ise 192 metrelik yüksekliğe sahip olan Göztepe’dir. Adanın 12 burnu olup burunlar arasında 11 koyu bulunmaktadır. En göze çarpan başlıca özelliği ise adanın manzarası, limanı ve kalesi ile de çok etkileyici bir güzelliğe […]