09 Aralık 2023 Cumartesi

Azaplar Namazgahı

Çanakkale Boğazına ve Marmara Denizine karşı geniş bir alan olan Gelibolu Fener meydanında bulunan Azaplar (Azepler) Namazgahı, 1407 yılında Hacı Paşaoğlu İskender Bey tarafından inşa edilmiştir. Azap askerlerinin sefere çıkmadan önce burada namaz kıldıkları düşünülmektedir. Açık havada namaz kılmak için

Azaplar Namazgahı

Çanakkale Boğazına ve Marmara Denizine karşı geniş bir alan olan Gelibolu Fener meydanında bulunan Azaplar (Azepler) Namazgahı, 1407 yılında Hacı Paşaoğlu İskender Bey tarafından inşa edilmiştir. Azap askerlerinin sefere çıkmadan önce burada namaz kıldıkları düşünülmektedir.

Açık havada namaz kılmak için düzenlenmiş ibadet mekanlarına namazgah denir. Namazgahlar içerisinde en bilenini ve görkemlisi olan, Azaplar Namazgahı’nın biri külahlı, diğeri açık iki minberi, mermerden mihrabı vardır. Mihrabın yanlarında süslü pencereler bulunmaktadır. Yazıtlı kapısı, dilimli ve rumi süslemelidir. Mihrap mermerden yapılma bir niş içerisindedir.

Gelibolu Müftülüğü tarafından sıcak geçen ramazan ayı günlerinde teravih namazları Azaplar (Azepler) Namazgahı’nda kılınmaktadır.

06 Temmuz 2017
Paylaş:

Azaplar Namazgahı Hakkında Yorumlar ve Öneriler

Bu Yer Hakkında Deneyimlerinizi Paylaşın

Çanakkale'de Gezilecek Yerler
Gelibolu

Gelibolu

Gelibolu, Çanakkale’nin Avrupa yakasında bulunan bir ilçesidir. Gelibolu’nun tarihi çok eskilere dayanır. Antik kentin hangi yüzyılda veya kimler tarafında kurulduğu tam olarak bilinememektedir. Yunanca Gallipolis olan şehrin adı, Gazi Süleyman Paşa’nın 1354 yılında bu bölgeyi fethetmesinden sonra “Gelibolu” olarak kullanılmaya başlanmıştır. 1923 yılına il olan Gelibolu, 1926 yılında Çanakkale’ye bağlı bir ilçe merkezi durumuna getirilmiştir. […]