02 Aralık 2023 Cumartesi

Babakale Kalesi

Türkiye’nin en batı ucunda yer alan ve Osmanlı Devletinin sonuncu olarak inşa ettiği kale olan Babakale Kalesi, Ayvacık’ta yer almaktadır. Kalenin inşa edilmiş olduğu bölge Bababurnu olarak bilinmiş olduğundan dolayı kaleye Babakale denmiş ve köyde aynı isim ile anılmaya başlanmıştır.

Babakale Kalesi

Türkiye’nin en batı ucunda yer alan ve Osmanlı Devletinin sonuncu olarak inşa ettiği kale olan Babakale Kalesi, Ayvacık’ta yer almaktadır.

Kalenin inşa edilmiş olduğu bölge Bababurnu olarak bilinmiş olduğundan dolayı kaleye Babakale denmiş ve köyde aynı isim ile anılmaya başlanmıştır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde o bölgede bulunan halkın korsanlardan korunması için yapılan Babakale Kalesi, Padişah III. Ahmet talimatı ile Kaptan-ı Derya Mustafa Paşa tarafından yaptırılmıştır.

Köyde su olmadığından dolayı inşaat sırasında su bulunan en yakın noktadan köye su getirmek için 5 km su hattı çekerek limanda bir çeşme yapılmış ve köy suya kavuşmuştur. Yapılan bu çeşme konumu sebebi ile Osmanlı Donanması içi oldukça büyük öneme arz etmektedir. Seferlere çıkılmadan önce bu çeşmeden depolanan su ile uzun bir süre idare edilme ediyor ve bozulmadan durabiliyormuş. Günümüzde çeşme bulunsa bile su akmamaktadır.

05 Kasım 2018
Paylaş:

Babakale Kalesi Hakkında Yorumlar ve Öneriler

Bu Yer Hakkında Deneyimlerinizi Paylaşın

Çanakkale'de Gezilecek Yerler
Ayvacık

Ayvacık

Ayvacık, Çanakkale ilinin en uzun sahil şeridine sahip ilçesidir. İlçenin Yüzölçümü 874 km² dir ve % 52’si ormanlıktır. Dağlar, denize paralel olarak uzandığından, sahil şeridinde olağanüstü güzelliğe sahip koylar bulunmaktadır. Son yıllarda yoğun ilgi gören bu koylar, turizm için cazibe merkezidir. Edremit Körfezi’ne bakan güney kıyısı Akdeniz ikliminin etkisini altındadır. İç kısımlara doğru gidildikçe Marmara […]