Behramkale Murat Hüdavendigar Camii

Behramkale Murat Hüdavendigar Camii, Çanakkale ili Ayvacık İlçesi Behramkale köyünün üst kısmındaki köye bakan kayalık yamaç üzerinde bulunmaktadır.

XIV. yüzyılda, I. Murat zamanında yapılmıştır. Caminin minaresi yoktur. Üzerinde bulunduğu Assos Antik Kentinin taşları kullanılarak inşa edilen cami, kare planlı ve tek kubbelidir. Üç gözlü son cemaat yerinin üzeri, orta bölümü tonoz, yan bölümleri ise kubbe ile örtülüdür. Caminin kubbesi ve kubbe geçişleri tuğla ile yapılmıştır. Caminin alçıdan yapılan mihrabı oldukça ince geometrik motiflerle süslüdür. Cami içindeki sıva üzerine alçı ve boya ile yapılmış kazıma (grafito) tekniğinde, balık ve denizci konularının işlendiği duvar resimleri bulunmaktadır.

Cami 1978/79, 2001, 2004 ve 2008 yıllarında onarımlar geçirmiştir. Son alarak 2008 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan onarımlarda caminin özgün malzemesi dışında onarım yapıldığından, caminin alçı mihrabı ve duvar resimleri tahrip olmuştur.
Caminin yapım kitabesi yoktur. Fakat mimari özellikleri ve plan tipi ile Erken Osmanlı Dönemi (XIV yy ikinci yarısı) özellikleri göstermektedir.

Çanakkale'de Oteller