15 Nisan 2024 Pazartesi

Biga Çarşı Cami ve Şadırvan

15. Yüzyılda Gazi Umur Bey tarafından inşa ettirilmiş olan Çarşı Cami ve Şadırvan, Biga Hükumet Meydanı’nda bulunmaktadır. Beş yüz kişilik kapasiteye sahip cami, sarı taşlardan inşa edilmiştir. Etkileyici bir mimariye sahip olan Çarşı Camii, geçirmiş olduğu yangın sebebi ile onarım

Biga Çarşı Cami ve Şadırvan

15. Yüzyılda Gazi Umur Bey tarafından inşa ettirilmiş olan Çarşı Cami ve Şadırvan, Biga Hükumet Meydanı’nda bulunmaktadır.

Beş yüz kişilik kapasiteye sahip cami, sarı taşlardan inşa edilmiştir. Etkileyici bir mimariye sahip olan Çarşı Camii, geçirmiş olduğu yangın sebebi ile onarım görerek 1911 senesinde tamamlamıştır. Biga’nın merkez camisi konumunda olan Çarşı Camii’nin yanında hamam kalıntısı da bulunmaktadır. Caminin minaresinde bulunan 99 basamak, Allah’ın 99 ismini sembolize etmektedir.

Biga Tarihi Şadırvanı; Biga Çarşı Camii ile aynı zamanda yapılmıştır. 12’li çokgen şeklinde tamamlanan şadırvan, Osmanlı ve Selçuklu mimarisinden esinlenerek yapılmıştır. Şadırvan yapılmış olduktan sonra üç gün boyunca çeşmelerden şerbet akıtıldığı söylenmektedir.

09 Aralık 2018
Paylaş:

Biga Çarşı Cami ve Şadırvan Hakkında Yorumlar ve Öneriler

Bu Yer Hakkında Deneyimlerinizi Paylaşın

Çanakkale'de Gezilecek Yerler
Biga

Biga

Biga, kendi adıyla anılan yarım adada bulunur ve Çanakkale’nin en büyük ilçesidir. Merkeze uzaklığı 90 km’dir. Biga yarımadasına ismini veren ve Antik dönemde “Troas Bölgesi” olarak anılan bölgedir. Kazdağı’ndan beslenen ünlü Kocabaş Çayı (Granikos) Biga ve köylerine hayat verir. İlçenin genel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Bununla birlikte tarıma dayalı sanayi de gelişmekte olan sektörler […]