Bigalı Kalesi

Bigalı Kalesi, Osmanlı dönemi kalelerden biridir. Gelibolu Eceabat yolu üzerinde, Eceabat merkeze yaklaşık altı kilometre mesafede, sahil ile yol arasında ve Nara Burnu’nun tam karşısında yer almaktadır. Günümüzde ise onarım çalışmaları devam etmektedir. Amiral John Duckworth komutasındaki İngiliz donanmasının, 19

Bigalı Kalesi

Bigalı Kalesi, Osmanlı dönemi kalelerden biridir. Gelibolu Eceabat yolu üzerinde, Eceabat merkeze yaklaşık altı kilometre mesafede, sahil ile yol arasında ve Nara Burnu’nun tam karşısında yer almaktadır. Günümüzde ise onarım çalışmaları devam etmektedir.

Amiral John Duckworth komutasındaki İngiliz donanmasının, 19 Şubat 1807 tarihinde herhangi bir direniş görmeden Çanakkale Boğazı’nı geçmesi ardından boğaz savunmasını güçlendirmek adına ilave önlemler alınması gerekliliği ortaya çıkmıştır.

Bu çerçevede Sultan III. Selim zamanında, yapılacak işleri düzenlemek için Fransız Mühendis Juchercau de Saint Denys getirtilir. Juchercau de Saint Denys’in önerileri üzerine Çanakkale Boğazı sahillerine yeni savunma alanları yaptırılmasına karar verilir.

Bu karar doğrultusunda, boğazın en dar mevkii olan Çanakkale Kilitbahir hattı ile Nara Burnu Bigalı hattı arasında savunmanın güçlendirilmesi kararlaştırılır.

Kalelerin inşaatına eşzamanlı olarak 1807 senesinin sonlarında başlanır. Fakat inşaat süreci, özellikle iç karışıklıklar sebebi ile uzamış ve bu kaleler, II. Mahmut zamanında tamamlanmıştır. Bigalı Kalesi, hemen karşı kıyıdaki Nara Burnu üzerinde bulunan Nara Kalesi ile beraber, Çanakkale Boğazı’nın Marmara Denizi doğrultusundaki son savunma alanı oluşturmuştur.

25 Ağustos 2018
Paylaş:

Bigalı Kalesi Hakkında Yorumlar ve Öneriler

Bu Yer Hakkında Deneyimlerinizi Paylaşın

Çanakkale'de Gezilecek Yerler
Eceabat

Eceabat

Eceabat, Gelibolu Yarımadası’ nın batı ucunda, Avrupa yakasında yer alan Çanakkale’nin tarihi ilçelerinden birtanesidir. Çanakkale Savaşlarının en yoğun olarak gerçekleştiği bölge Eceabat sınırları içerisindedir. 1.Dünya Savaşı tarihin Çanakkale’ de kırıldığı andır. 1915 yılında Çanakkale Savaşları’ nın yaşandığı mekan her ne kadar yarımadaya adını veren Gelibolu ile anılsa da, aslında en hararetli savaşların yaşandığı topraklar yarımadanın […]