22 Şubat 2024 Perşembe

Bozcaada Kalesi

Bozcaada Kalesinin Venedikliler, Cenevizliler ve Bizanslılar tarafından da kullanıldığı düşünülmekte olup kalenin kimler tarafından ve ne zaman yaptırıldığı tam olarak bilinememektedir. Bozcaada Kalesi, Osmanlı döneminde bir çok kez kapsamlı tadilattan geçmiştir. Kaptan-ı Derya Süleyman Paşa, Fatih Sultan Mehmet, 2. Mahmut

Bozcaada Kalesi

Bozcaada Kalesinin Venedikliler, Cenevizliler ve Bizanslılar tarafından da kullanıldığı düşünülmekte olup kalenin kimler tarafından ve ne zaman yaptırıldığı tam olarak bilinememektedir.
Bozcaada Kalesi, Osmanlı döneminde bir çok kez kapsamlı tadilattan geçmiştir. Kaptan-ı Derya Süleyman Paşa, Fatih Sultan Mehmet, 2. Mahmut tarafından önemli görülerek ciddi tamirat ve tadilattan geçirilmiştir.

Adanın kuzeydoğusunda bulunan kale, yüksek kayalar üzerine oturtulmuş ve şehirden yaklaşık 10 metre genişliğinde 250 metre uzunluğunda hendekle ayrıştırılmıştır. Eskiden  su dolu olduğu tahmin edilen hendeğin üzerine kalenin giriş kapısı olan asma bir kapıyla girildiği düşünülmektedir. Asma kapının haricinde Mendirek ve Deniz Kapısı diye iki kapısı daha bulunmaktadır. İki kapı da şu anda kullanılmamaktadır.

Kale, dış ve iç olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Dış surun içindeki Dış Kale’de iki cephanelik, bir kuyu, iki tabya yeri, kamacı atölyelerinin bulunduğu bina temelleri, tören ve eğitim alanları ve eskiden kale içinde yaşayanların evlerinin bulunduğu şimdi boş bir alan vardır.

İç Kale iki bölümden oluşur. Birincisi giriş bölümü olup İç Kale’nin doğusundadır. Biri doğuda biri batıda iki rampaya açılan iki kapısı vardır. Bu bölümde şimdi yıkılmış olan revir, cami, minare, zindanlar ve kışla bulunmaktaydı. Asıl İç Kale olan ikinci bölüme doğudaki küçük bir kapıdan girilir. İç Kale’nin biri baş burç olmak üzere sekiz burcu vardır. Ortada levazım deposu, cephanelik ve sarnıç yer alır.

Bozcaada Kalesi her gün 10.00 – 19.00 saatleri arasında ziyarete açıktır ve kaleye giriş ücretlidir. Bozcaada Kalesine 2017 yılı itibariyle giriş ücreti 5 liradır.

09 Ağustos 2017
Paylaş:

Bozcaada Kalesi Hakkında Yorumlar ve Öneriler

Bu Yer Hakkında Deneyimlerinizi Paylaşın

Çanakkale'de Gezilecek Yerler
Bozcaada

Bozcaada

Çanakkale’nin ada ilçesi olan Bozcaada, Çanakkale’nin köyu olmayan tek ilçesidir. Yaklasık 42 km. karelik yüz ölçümüne sahip olan Bozcaada’nın en yüksek yeri ise 192 metrelik yüksekliğe sahip olan Göztepe’dir. Adanın 12 burnu olup burunlar arasında 11 koyu bulunmaktadır. En göze çarpan başlıca özelliği ise adanın manzarası, limanı ve kalesi ile de çok etkileyici bir güzelliğe […]