02 Aralık 2023 Cumartesi

Büyük Kemikli Burnu

Çanakkale’nin görülmeye değer güzelliklerinden biri olan eşsiz bir koya sahip Büyük Kemikli Burnu Eceabat ilçesinde bulunmaktadır. Bu ilçeye bölgeye karayolu ile Küçük Anafartalar Köyü’nü geçtikten sonra rahatlıkla ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan karayolu ile mesafesi 362 km olan bölge oldukça ilgi çekici bir

Büyük Kemikli Burnu

Çanakkale’nin görülmeye değer güzelliklerinden biri olan eşsiz bir koya sahip Büyük Kemikli Burnu Eceabat ilçesinde bulunmaktadır. Bu ilçeye bölgeye karayolu ile Küçük Anafartalar Köyü’nü geçtikten sonra rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

İstanbul’dan karayolu ile mesafesi 362 km olan bölge oldukça ilgi çekici bir yerdir. Saroz Körfezi’nde; doğal güzellikleri ve tarihi dokusu ile size güzel ve sakin bir tatil imkanı sunan Kemikli Burnu dinlenmek için ideal bir yerdir. Ziyaretçilerine sunduğu muhteşem manzarası, denizin temizliği ve muhteşem sahili bölgenin ziyaretçi sayısını arttırmaktadır. Coğrafi özellikleri içinde kayaların deniz kenarında değişik görüntüler oluşturduğu ilginç yapıları yine dikkat çekici özellikleri arasında yer alır.

Eceabat’a yaklaşık 27 km uzaklıkta bulunan Büyük Kemikli Burnu aynı zamanda dalış tutkunlarının ve sualtı meraklılarının sıklıkla tercih ettiği bir bölgedir. Majestik ve Landi gemi batıklarının bulunduğu bölgede tüplü dalış yapabilmek için Kaymakamlık ve Su Ürünleri Müdürlüğü’nden izin alınması gerekmektedir. İstanbul’dan hafta sonları için çok sayıda ziyaretçinin geldiği bölgeye en uygun tatil zamanı ise mayıs ve ekim ayları arasındaki dönemdir.

Büyük Kemikli Burnu’nda yer alan Lagün Gölü sunduğu doğal güzelliklerin yanı sıra balık çiftliği ile de meşhurdur. Tertemiz havası ve ılık rüzgarı ile sessizliği ve sakinliği bir arada yaşayabileceğiniz sahil şeridi Çanakkale’ye gittiğinizde uğramanız gereken bir yerdir. Büyük Kemikli Burnu’na giderken sahilinin tamamı kum olan Tuzla Koyu’na da uğramanız tavsiye edilir.

Zengin ve köklü bir tarihi olan bölgede yapılan kazı ve araştırmalar sonucunda Antik çağ kentlerinden Alopekonnesos’un bu bölgede olduğuna dair izler bulunmuştur.

Çanakkale Savaşı’nın çetin geçtiği cephelerden biri olan bölgede; Mimar Ahmet Gülgönen tarafından tasarlanan Büyük Kemikli Burnu Yazıtı’nı görebilirsiniz. Bu yazıt tarihi açıdan da oldukça önemlidir; hikayesi 20 Aralık 1915 günü bölgede son kalan İngiliz askerlerinin geri çekilmesini anlatmaktadır.

07 Kasım 2017
Paylaş:

Büyük Kemikli Burnu Hakkında Yorumlar ve Öneriler

Bu Yer Hakkında Deneyimlerinizi Paylaşın

Çanakkale'de Gezilecek Yerler
Eceabat

Eceabat

Eceabat, Gelibolu Yarımadası’ nın batı ucunda, Avrupa yakasında yer alan Çanakkale’nin tarihi ilçelerinden birtanesidir. Çanakkale Savaşlarının en yoğun olarak gerçekleştiği bölge Eceabat sınırları içerisindedir. 1.Dünya Savaşı tarihin Çanakkale’ de kırıldığı andır. 1915 yılında Çanakkale Savaşları’ nın yaşandığı mekan her ne kadar yarımadaya adını veren Gelibolu ile anılsa da, aslında en hararetli savaşların yaşandığı topraklar yarımadanın […]