Çanakkale Saat Kulesi

Sadece İzmir’in Saat Kulesi ünlü diye düşünenleri fikirlerinden caydıracak denli etkileyicidir Çanakkale Saat Kulesi.. Bu güzel şehrin merkezinde yükselen 20 metrelik, 5 katlık mimari eser 1896 yılında Sancakbeyi Cemil Paşa tarafından yaptırılmıştır. Çanakkale’nin zengin tarihinin simgesel göstergeleri arasında yer alan

Çanakkale Saat Kulesi

Sadece İzmir’in Saat Kulesi ünlü diye düşünenleri fikirlerinden caydıracak denli etkileyicidir Çanakkale Saat Kulesi.. Bu güzel şehrin merkezinde yükselen 20 metrelik, 5 katlık mimari eser 1896 yılında Sancakbeyi Cemil Paşa tarafından yaptırılmıştır.

Çanakkale’nin zengin tarihinin simgesel göstergeleri arasında yer alan Çanakkale Saat Kulesi aşağıdan yukarıya doğru incelen bir mimariye sahiptir. Yapı üç silme ile dört bölüme ayrılmış olup tam zirvesinde çokgen şeklinde bir köşk barındırmaktadır.

Ayvalık taşından yapılan Çanakkale Saat Kulesi’nin saati kulenin dördüncü katında bulunur. Çanakkale’nin en eski ve en yeni fotoğraflarında heybetli siluetiyle yer alan bu yapı Çanakkale’ye gelenlerin en çok dikkatini çeken sembollerden biri olarak kabul edilmektedir.

Osmanlı İmparatorluğu’nun gelişmiş mimarisinden izler taşıyan Çanakkale Saat Kulesi’nin taş işçiliği dikkat çekmektedir. Geceleri ışıklandırılan ve şehrin merkezinde mistik bir hava yaratan bu eser Çanakkale ziyaretlerinin olmazsa olmaz destinasyonlarından biri olma özelliği taşımaktadır.

Yakın tarihin köprüsü olarak nitelendirilen Çanakkale Saat Kulesi; merkezi konumu ve dikkat çekici mimarisiyle geçmişini sahiplenen ama aynı zamanda yenilikleri de kucaklayan Çanakkale’nin sembollerinden biri olarak düşünülmekte ve sahiplenilmektedir.

Zaman içerisinde çevresinde yükselen binalara inat tüm ihtişamını koruyan ve görenleri kendine hayran bırakan bu yapı Çanakkale halkının vazgeçemediği buluşma noktalarından da biridir. Birçok anlamda simgeselliğini konuşturan saat kulesi yakın zamanda üç aylık bir restorasyon çalışması geçirmiştir. Tarihini özenle koruyan ve geleceğini geçmişinden güç alarak şekillendiren Çanakkale yenilenmiş görüntüsüyle hayranlık uyandıran saat kulesini sahiplendiğini bir kez daha gözler önüne sermiştir. Çevre düzenleme çalışmaları ile çehresi değişmeye devam eden bu yapı Çanakkale’nin kalbinde atan bir güzellik olarak tarihe damga vurmaya devam edecektir.

Sadece Türkiye’nin değil dünyanın da en özel ve güzel şehirleri arasında yer alan Çanakkale’ye yolunuz düşerse bu simgesel yapıyı görmeden Çanakkale’den ayrılmamanızı öneriyoruz.

Çanakkale Saat Kulesi Kitabesi
Bir şeyhin zülali himmeti,
Eyledi reyyan mülk ve milleti,
Berak ALLAH Hazreti Abdülmamid
Oldu her ferdin medarı himmeti,
Ya İlahi sen bağışla milletine
İş maletti cihana nimeti
Münteşir envar şadı serteser
Herkesin artmakta mesudiyeti
Ona karmişe hayır endişesinin
Ola bir yıl ömrünün her saati
Bunda saat varsa rasat var hazıra var
Çeşme yar Ayna var kıl dikkati
Bir de alat-ı savaikadan masum
Eylemek üzere konuldu alatı
Bunu süs etti Cemal Paşa gibi
Bende-i gayrettir ki çok hizmeti
Hazreti Mevlana müyesser eylesin
Nice imara o ali hasleti
Hamaran ol zevkiya şükran eyleye
Estikanın işte budur zimmeti
Altı ten tenzilin eyleyüp tarihini
Söyle yakın geldi eşref saati
1313 Ketebehü Recep Yaseri

09 Kasım 2017
Paylaş:

Çanakkale Saat Kulesi Hakkında Yorumlar ve Öneriler

Bu Yer Hakkında Deneyimlerinizi Paylaşın

Çanakkale'de Gezilecek Yerler
Çanakkale

Çanakkale

Asya ile Avrupa kıtaları arasında bir köprü görevi gören Çanakkale, insanlığın yerleşik hayata geçtiği dönemlerden, tarihin başladığı çağlara kadar, önemli kültür ve medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. 17. yüzyılın önde gelen gezginlerinden Evliya Çelebi Seyahatnâme adlı eserinde, Çanakkale’nin düz bir ovada, bağ ve bahçeler içinde iki bin evin oluşturduğu bayındır bir şehir olarak anlatır. Çanakkale XVIII. […]