09 Aralık 2023 Cumartesi

Cezayirli Hasan Paşa Konağı

Çanakkale’nin Ezine ilçesinde Yeniköy mevkii (Üvecik ve Mahmudiye köyleri arasında, Yerkesiği mevkii) yakınlarında bulunan tarihi köşkün, Osmanlı Ordusunda donanma kaptanlığı yapan Cezayirli Hasan Hasan Paşa tarafından 1776-1785 yılları arasında yaptırılmıştır. Cezayirli Hasan Paşa’nın çiftliğinin içerisine kule tarzında inşa edilen köşk

Cezayirli Hasan Paşa Konağı

Çanakkale’nin Ezine ilçesinde Yeniköy mevkii (Üvecik ve Mahmudiye köyleri arasında, Yerkesiği mevkii) yakınlarında bulunan tarihi köşkün, Osmanlı Ordusunda donanma kaptanlığı yapan Cezayirli Hasan Hasan Paşa tarafından 1776-1785 yılları arasında yaptırılmıştır.

Cezayirli Hasan Paşa’nın çiftliğinin içerisine kule tarzında inşa edilen köşk günümüze kadar yıkılmadan gelmiştir. Çiftliğinden pek fazla eser günümüze ulaşmasa da köşk sağlamdır. Köşkün köşelerinde bulunan kuleler o dönem de Batı Anadolu sahil kesiminde oldukça yaygın olarak kullanıldığına işarettir.
Kare planlı olan köşkün, dış duvarları ayakta, ancak iç kısımları yıkılmıştır. Hatıl deliklerinden 3 katlı olduğu anlaşılmaktadır.
[ngg_images source=”galleries” container_ids=”43″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Show slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]
Cezayirli Hasan Paşa, Devlete sadık, gayretli ve sözünü esirgemeyen bir kişiliğe sahipti, evcilleştirdiği bir aslanla birlikte dolaşmasıyla da meşhur olan Cezayirli Gazi Hasan Paşa, mal varlığının büyük çoğunluğunu devlet işlerine harcadı.
Hasan Paşa, yürüttüğü devlet hizmetleri yanında, birçok hayır eserleri de bıraktı. İstanbul tersanesinde kalyoncular için bir kışla inşa ettiren Hasan Paşa, Midilli Adası’nda yerleşim yerine uzak bir mesafeden su getirterek çeşmeler kurdurdu. Bakla’da yine çeşme, Vize’de cami, hamam ve üç çeşme, Midilli Adası’nda Paşa Köşkü ve büyük mermer havuz ile Limni, Sakız ve İstanköy adalarında çeşmeler yaptırdı.

02 Temmuz 2017
Paylaş:

Cezayirli Hasan Paşa Konağı Hakkında Yorumlar ve Öneriler

Bu Yer Hakkında Deneyimlerinizi Paylaşın

Çanakkale'de Gezilecek Yerler
Ezine

Ezine

Çanakkale’ye bağlı olan Ezine, doğuda mitolojik efsanelere konu olan İda dağı bugünkü adıyla Kazdağı, batıda Ege denizi, güneyde Ayvacık, kuzeyde Çanakkale ile çevrilidir. Ezine ve çevresi 2.mezozoik çağda meydana gelmiştir. İlçe düzlük bir alan üzerinde kurulmuştur. Bu bölgede klasik dönemlerde Neandria Antik Kenti kurulmuş, Hellenistik dönemde ise Alexandria Troas Antik Şehri bu bölgede kurulmuştur. Osmanlı […]