Cezayirli Hasan Paşa Konağı

Çanakkale’nin Ezine ilçesinde Yeniköy mevkii (Üvecik ve Mahmudiye köyleri arasında, Yerkesiği mevkii) yakınlarında bulunan tarihi köşkün, Osmanlı Ordusunda donanma kaptanlığı yapan Cezayirli Hasan Hasan Paşa tarafından 1776-1785 yılları arasında yaptırılmıştır.

Cezayirli Hasan Paşa’nın çiftliğinin içerisine kule tarzında inşa edilen köşk günümüze kadar yıkılmadan gelmiştir. Çiftliğinden pek fazla eser günümüze ulaşmasa da köşk sağlamdır. Köşkün köşelerinde bulunan kuleler o dönem de Batı Anadolu sahil kesiminde oldukça yaygın olarak kullanıldığına işarettir.
Kare planlı olan köşkün, dış duvarları ayakta, ancak iç kısımları yıkılmıştır. Hatıl deliklerinden 3 katlı olduğu anlaşılmaktadır.
[ngg_images source=”galleries” container_ids=”43″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Show slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]
Cezayirli Hasan Paşa, Devlete sadık, gayretli ve sözünü esirgemeyen bir kişiliğe sahipti, evcilleştirdiği bir aslanla birlikte dolaşmasıyla da meşhur olan Cezayirli Gazi Hasan Paşa, mal varlığının büyük çoğunluğunu devlet işlerine harcadı.
Hasan Paşa, yürüttüğü devlet hizmetleri yanında, birçok hayır eserleri de bıraktı. İstanbul tersanesinde kalyoncular için bir kışla inşa ettiren Hasan Paşa, Midilli Adası’nda yerleşim yerine uzak bir mesafeden su getirterek çeşmeler kurdurdu. Bakla’da yine çeşme, Vize’de cami, hamam ve üç çeşme, Midilli Adası’nda Paşa Köşkü ve büyük mermer havuz ile Limni, Sakız ve İstanköy adalarında çeşmeler yaptırdı.

Çanakkale'de Oteller