Çimpe Kalesi

Gelibolu’nun Kara Yokuş mevkisinde bulunan Çimpe Kalesi, Bizans İmparatoru tarafından Osmanlı Devleti’ne hediye edilmiştir. Hediye edilmesinin sebebi ise şudur; Orhan Bey döneminde Bizans İmparatoru olan Kantakuzen, Bulgar ve Sırp saldırılarına karşı yardım istemiştir.

Bunun üzerine oğlu Süleymen Paşa’yı yardıma gönderen Orhan Bey sayesinde Bulgar ve Sırp ordusu dağıtılmıştır. Bu yardım ile beraber Bizanslılar kaybetmek üzere oldukları Edirne’yi kazanmıştır.

Bunun üzerine Bizans Gelibolu’da bulunan Çimpe Kalesi’ni yardımları karşılığında Osmanlı Devleti’ne hediye etmiştir. Böylelikle Rumeli’de ilk kez toprak sahibi olan Türkler, kaleyi bundan sonra yapacak oldukları Balkan fetihlerinde üs olarak kullanmışlardır.

Çimpe Kalesi’nin alınmasının hemen sonrasında Gelibolu Kalesi’de fethedilerek Osmanlılar Rumeli’ye yerleşmişlerdir. Gelibolu seyahatiniz esnasında Çanakkale Boğazı ve Saros Körfezi’ni görme şansı elde edeceğiniz muhteşem manzaralı kaleyi ziyaret edebilir, kültür rotanıza yeni bir yer ekleyebilirsiniz.

Çanakkale'de Oteller