Dardanos Antik Kenti

Dardanos Antik Kenti adını, Homeros’a göre tanrı Zeus’un oğlu Dardanos’tan alır. Troia kral soyunun atalarının kenti de Dardanos olarak kabul edilir. Troas Bölgesi’nin en erken sikke basan kentlerinden biridir. Dardanos, bölgenin diğer yerleşimleri gibi, zamanla Perslerle Hellenistik kralların hakimiyetine girmiş ve M.Ö.190 yılında yeniden özgürlüğüne kavuşmuştur. M.Ö. V. yüzyılın sonlarında Troas’ı Persler adına yöneten Zenis ve karısı Mania buralıdır.

Bir efsaneye göre Dardanos, Samotras (Semadirek ) kralı Kortios’un oğludur. Arkadi krallarından biri olan Şersis’in kızı ile evlenir. Bir süre sonra eşinin erkek kardeşi Pasyon ile kavga ederek onu öldürür. Bunun üzerine adadan kaçarak Anadolu’da Hellespont yöresine gelir. Bu yörenin kralı olan Koker (M.Ö. 1590) ona iyi davranır ve kızı Yani ile onu evlendirir. Daha sonra krallığını ona bırakır. Dardanos kral olur olmaz yörede kendi adını taşıyan bir kent kurar. M.Ö. 1537 yılında ölür. Eski adı Hellespontos olan boğaza bu kentten dolayı Dardanelles adı verilmiştir.

Bir başka efsaneye göre Dardanos, Yunan tanrılarından Atlas’ın kızı Elektra ile tanrılar tanrısı Zeus’un oğludur. Samothrake adasında kız kardeşi İssion ile birlikte yaşarmış. Bir gün kız kardeşi İssion ölmüş, adayı sular basmış. Bunun üzerine Dardanos bir sala binerek bu adadan uzaklaşmış ve Anadolu2da bu yöreye gelmiş. Buranın kralı olan Teuker onu iyi karşılamış ve kızı Batiei ile evlendirmiş. Bu kral aynı zamanda o yörenin en büyük dağı olan İda dağı ile en büyük akarsuyu olan Skamandros’un oğluymuş.

Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u Fethinden sonra Abydos ve Dardanos sakinlerinin boğazda yapılan kalelerin civarına taşınmasıyla kent boşalmış ve zamanla unutulmuştur. Adı 1915 yılında tekrar duyulur: Antik yerleşimin yanında Dardanos adını taşıyan Osmanlı tabyası boğazın savunmasında önemli görevler üstlenmiştir. Dardanos Tümülüsü, 1959 yılında ortaya çıkarılmış ve dönemin İstanbul Arkeoloji Müzesi arkeologlarından Rüstem Duyuran ve Ergon Ataçeri tarafından kazısı tamamlanarak buluntular Çanakkale Arkeoloji müzesinde Dardanos Tümülüsü salonunda sergilenmektedir. Pişmiş toprak buluntular içerisinde bir Aphrodite heykelciği ayrı bir önem taşır. M.Ö. 4. yüzyılın Klasik Yunan Çağı’nın ünlü heykeltraşlarından Praksiteles’e ait Knidos Aphroditesi’nin küçük bir kopyasıdır. Heykelcik beyaza boyanmış takıları altın yaldızla işlenmiştir.

Günümüzde Dardanos dendiğinde aklımıza Çanakkale’nin turizm bölgesi gelmektedir. Dardanos Tümülüsü, Çanakkale Çınarlı Köyü sınırları içerisinde, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Dardanos Kampüsü içinde yer alır ve Dardanos Yerleşkesi & Resort Otel olarak hizmet vermektedir.

Gezilecek Yerler

Çanakkale'de Oteller

Sarıçay OtelÇanakkale

Sarıçay Otel

Hotel KonakÇanakkale

Hotel Konak

Cura HotelÇanakkale

Cura Hotel

İola OtelBozcaada

İola Otel