Dereköy

Dereköy, Gökçeada’nın batısında yer alır. Pirgos Limanı sayesinde, geçmişte diğer köylere göre ekonomik ve sosyal açıdan daha fazla gelişim göstermiştir. Gökçeada’nın en büyük köyü ve geçmişte en kalabalık yerleşim yeridir. Adayı ziyarete gelen gezginlerin gözünde gizemli bir yerleşim birimi olan

Dereköy

Dereköy, Gökçeada’nın batısında yer alır. Pirgos Limanı sayesinde, geçmişte diğer köylere göre ekonomik ve sosyal açıdan daha fazla gelişim göstermiştir. Gökçeada’nın en büyük köyü ve geçmişte en kalabalık yerleşim yeridir.

Adayı ziyarete gelen gezginlerin gözünde gizemli bir yerleşim birimi olan Dereköy’de, kiliseler, çamaşırhaneler, taş evler, meydan, kullanılmayan zeytinyağı imalathaneleri ve dükkanlar yer almaktadır.

Dereköy’de gezilecek yerlerin başında Dereköy çamaşırhanesi gelmektedir. Ayrıca Dereköy’ün yukarı kilisesi olan Panagia ve aşağı kilisesi olan Agia Maria da görülmesi gereklidir.

20 Kasım 2018
Paylaş:

Dereköy Hakkında Yorumlar ve Öneriler

Bu Yer Hakkında Deneyimlerinizi Paylaşın

Çanakkale'de Gezilecek Yerler
Gökçeada

Gökçeada

Türkiye’nin en büyük adası olan Gökçeada 1970 yılında bu ismi almıştır. Daha önce İmroz Adası olarak anılmaktaydı. Kıyı şeridinin uzunluğu yaklaşık 95 km. olan adada 5 gölet bulunmaktadır. Su kaynaklarının çokluğu bakımından dünyanın dördüncü adasıdır. Ada genel anlamda her zaman rüzgârlıdır. Adanın coğrafi yapısı çevre adalardan oldukça farklıdır. Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u fethetmesinin ardından, Homeros’un […]