05 Aralık 2023 Salı

Gazi Yakup Bey Hanı

Gazi Yakup Bey Han’ı Lapseki ilçesi, Çardak beldesi merkezinde bulunmaktadır. Han 61,90 x 18,45 m ebatlarında dikdörtgen planlı olup, moloz taşlardan inşa edilmiştir. Alaturka kiremitli beşik çatılıdır. Kesme taştan yapılmış olan hanın giriş kapısı yuvarlak kemerlidir. Kapı, sivri kemerli bir

Gazi Yakup Bey Hanı

Gazi Yakup Bey Han’ı Lapseki ilçesi, Çardak beldesi merkezinde bulunmaktadır. Han 61,90 x 18,45 m ebatlarında dikdörtgen planlı olup, moloz taşlardan inşa edilmiştir. Alaturka kiremitli beşik çatılıdır. Kesme taştan yapılmış olan hanın giriş kapısı yuvarlak kemerlidir. Kapı, sivri kemerli bir niş ve iki yanda duvara gömülü iki paye ile hareketlendirilmiştir. Yuvarlak kemerin kilit taşı üzerinde kabartma rozet süsü işlenmiştir. Giriş kapısının önünde bulunan sundurmayı, yivli iki antik sütun taşımaktadır. Yapının çatısını üç sıra olarak 60 adet sütun taşımaktadır. Bu sütunların ortadaki 10 tanesi mermerdir. Mermer sütunlar çevrede bulunan antik yapılardan devşirme olarak getirilmiştir. Hanın kiremit çatısı üzerinde yüksek bacalar bulunmaktadır.

Yapının giriş kapısı üzerinde iki yapım kitabesi mevcuttur. Bu kitabeler araştırmacılara göre üç tane olması gerekirken biri kayıptır.
Kitabeye göre “Fatih Sultan Mehmet’in emri ile Abdullah Bin Hacı Yakup Bey tarafından, Hicri 867, Miladi 1463 yılında yaptırıldığı” yazmaktadır.

Günümüzde kullanıma açık olan handa çeşitli etkinlikler düzenlemek amacıyla kullanılmaktadır.

11 Şubat 2018
Paylaş:

Gazi Yakup Bey Hanı Hakkında Yorumlar ve Öneriler

Bu Yer Hakkında Deneyimlerinizi Paylaşın

Çanakkale'de Gezilecek Yerler
Lapseki

Lapseki

Lapseki, Çanakkale ilinin Anadolu yakasında bulunan bir ilçesidir. Lapseki’nin 2 beldesi, 42 köyü bulunmaktadır. Lapseki; Antik çağ erken dönemlerde “Pityusa” Antik Yunan dönemlerinde ise “Lampsakos” olarak adlandırılmıştır. Lâpseki ve Çardak iskeleleri, İstanbul’un fethine kadar, Osmanlı kuvvetlerinin Rumeli yakasına geçiş güzergâhı olarak kullanılmıştır. Lapseki ve Gelibolu arasında her gün düzenli olarak saat başı feribot seferleri yapılmaktadır. […]