20 Nisan 2024 Cumartesi

Gökçeada Kaleköy Merkez Kilisesi

Gökçeada Kaleköy merkez kilisesidir. Alaturka kiremitli beşik çatılıdır. Moloz taş malzemeden yapılmış, doğu batı doğrultusunda dikdörtgen plana sahiptir. Ön cephesi altı sütunla narteks düzenlidir ve üçgen alınlıklıdır. Alınlığın siperli kısmı beş adet konsolla desteklenmiştir. Siperlik ile üçgen alınlık arasında geometrik

Gökçeada Kaleköy Merkez Kilisesi

Gökçeada Kaleköy merkez kilisesidir. Alaturka kiremitli beşik çatılıdır. Moloz taş malzemeden yapılmış, doğu batı doğrultusunda dikdörtgen plana sahiptir. Ön cephesi altı sütunla narteks düzenlidir ve üçgen alınlıklıdır. Alınlığın siperli kısmı beş adet konsolla desteklenmiştir. Siperlik ile üçgen alınlık arasında geometrik düzende panolar bulunmaktadır.
Ortada köşeleri yuvarlak dönülmüş pencere yer alır. Sütunlu cephenin girişi çift kanatlı ahşap kapının yanlarında birer dikdörtgen pencere bulunmaktadır. Güney cephesinde iki adet payanda destek ve dikdörtgen pencere bulunmaktadır.
Kuzey cephede iki adet dikdörtgen pencereli çıkıntı, bir kare pencere bulunmaktadır. Doğu cephesinde yarım daire planlı apsis çıkıntısının üzeri konik çatı ile örtülü, apsis üzerinde bir dikdörtgen pencere bulunmaktadır.
Bahçe kapısı iki tarafı açık karşılıklı kesme taş duvarlıdır. İç tarafta karşılıklı kare kesitli sütunlar bulunmakta, yuvarlak kemer bağlantılıdır. Giriş kapısının üzeri çan kulesi olarak düzenlenmiştir.
Kilise oldukça metruk durumda olup çatı ve içinde bulunan ahşap akşamların tamamı yıkık durumdadır.
ÇEŞME: Kilisenin bahçesinin kuzey batı köşesinde, sokak üzerinde yer alır. Kesme taştan yapılmış olan çeşme dikdörtgen planlı olup, yanları sütunçeli ve üzerinde kaş kemerli niş bulunmaktadır. Kaş kemerin her iki yanında sekiz köşeli yıldız rozetler işlenmiştir. Nişin ayna kısmında kitabesi bulunmaktadır.

15 Şubat 2018
Paylaş:

Gökçeada Kaleköy Merkez Kilisesi Hakkında Yorumlar ve Öneriler

Bu Yer Hakkında Deneyimlerinizi Paylaşın

Çanakkale'de Gezilecek Yerler
Gökçeada

Gökçeada

Türkiye’nin en büyük adası olan Gökçeada 1970 yılında bu ismi almıştır. Daha önce İmroz Adası olarak anılmaktaydı. Kıyı şeridinin uzunluğu yaklaşık 95 km. olan adada 5 gölet bulunmaktadır. Su kaynaklarının çokluğu bakımından dünyanın dördüncü adasıdır. Ada genel anlamda her zaman rüzgârlıdır. Adanın coğrafi yapısı çevre adalardan oldukça farklıdır. Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u fethetmesinin ardından, Homeros’un […]