24 Şubat 2024 Cumartesi

Gökçeada Tuz Gölü

Gökçeada Aydıncık’ta tuz gölü olarak bilinen lagün ve biyolojik üretim sağlayan düzeni ile adanın en önemli sulak alanlarından bir tanesidir. Aralarında koruma altında bulunan flamingolar başta olmak üzere kaz, pelikan ve yaban ördeği gibi göçmen kuşlara da bahar aylarında ev

Gökçeada Tuz Gölü

Gökçeada Aydıncık’ta tuz gölü olarak bilinen lagün ve biyolojik üretim sağlayan düzeni ile adanın en önemli sulak alanlarından bir tanesidir. Aralarında koruma altında bulunan flamingolar başta olmak üzere kaz, pelikan ve yaban ördeği gibi göçmen kuşlara da bahar aylarında ev sahipliği yapmaktadır.

Şiddetli rüzgarlar sonucunda yığılan kum şeridinin yağmur ve deniz suyu ile dolması nedeni ile oluşan göl, yaz aylarında suyun buharlaşması ile geriye ince bir tuz bırakarak eşsiz bir manzara yaratır. Son senelerde biraz unutulan bir gelenek gibi görünse de tül beyaz deniz tuzu, su çekilince Adalılar tarafından toplanarak turşu ve salamura yapımı için kullanılır.

Tuz tabakasının altında bulunan çamurun ise yapısında, kuvars, kükürt, potasyum, demir, baryum, karbonat gibi kimyasalların bulunduğu yapılan analizler sonucunda anlaşılmıştır. Bu kimyasallar bileşenler sebebi ile sedef, kireçlenme, romatizma gibi hastalıklarda rahatlatıcı bir etkisi olduğuna inanılmaktadır.

Şakalaşarak üzerlerine çamur sürerek eğlenen kalabalıklar görürseniz, daha sonra bu insanların kahkalar ile birlikte hemen yanındaki Aydıncık plajında simsiyah halde dolaşırken gülüşmeleri sizi şaşırtmamalı.

Eğer bir fotoğrafçıysanız özellikle sonbahar aylarında yağmur dönemleri geldiğinden flamingoların tuz gölü üzerindeki fotoğraflarını çekebilme imkanı elde edebilirsiniz. Kite Surf ve Wind Surf’e ilginiz var ise ilkbahar aylarında Gökçeada Tuz Gölü size bu imkanı sağlıyor.

23 Temmuz 2018
Paylaş:

Gökçeada Tuz Gölü Hakkında Yorumlar ve Öneriler

Bu Yer Hakkında Deneyimlerinizi Paylaşın

Çanakkale'de Gezilecek Yerler
Gökçeada

Gökçeada

Türkiye’nin en büyük adası olan Gökçeada 1970 yılında bu ismi almıştır. Daha önce İmroz Adası olarak anılmaktaydı. Kıyı şeridinin uzunluğu yaklaşık 95 km. olan adada 5 gölet bulunmaktadır. Su kaynaklarının çokluğu bakımından dünyanın dördüncü adasıdır. Ada genel anlamda her zaman rüzgârlıdır. Adanın coğrafi yapısı çevre adalardan oldukça farklıdır. Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u fethetmesinin ardından, Homeros’un […]