24 Şubat 2024 Cumartesi

Yenibademli Höyük

Gökçeada’nın kuzeyinde, Kale köy plajının 1.5 km kadar güneyinde yer almaktadır. Yenibademli Köyü sınırları içinde, Büyükdere ovasında bulunmaktadır. Yüzölçümü 15600 m2 olan Yeni Bademli’nin deniz seviyesinden yüksekliği 18 m civarındadır. 120 x 130 m ebatlarında 9 m yükseklikte orta büyüklükte

Yenibademli Höyük

Gökçeada’nın kuzeyinde, Kale köy plajının 1.5 km kadar güneyinde yer almaktadır. Yenibademli Köyü sınırları içinde, Büyükdere ovasında bulunmaktadır.
Yüzölçümü 15600 m2 olan Yeni Bademli’nin deniz seviyesinden yüksekliği 18 m civarındadır. 120 x 130 m ebatlarında 9 m yükseklikte orta büyüklükte bir höyüktür. Höyük Erken Tunç ve Geç Tunç Çağlarına (MÖ 3000-1200) ait bir yerleşimdir.
Höyükte yapılan kazılarda, etrafı savunma duvarı ile çevrili olan yerleşimde yedi kültür katmanı tespit edilmiştir.
Tunç Çağı’na ait dikdörtgen planlı moloz taş ve kerpiçten yapılmış konut kalıntılarına rastlanmıştır. Bu çağa ait yerli üretim ve ticaret yolu ile gelmiş çok sayıda günlük kullanım ve ticaret eşyaları ele geçirilmiştir. Höyüğün ilk kuruluşu Büyükdere çayının yatağının denizle oluşturduğu körfezin kenarında kurulmuştur.

Gökçeada havaalanı uçuş hattında kalması nedeni ile 1996 yılında Çanakkale Müzesi’nden arkeologlar Musa TOMBUL, Reyhan KÖRPE ve Hacettepe Üniversitesinden Halime HÜRYILMAZ tarafından kurtarma kazısına başlatılmıştır.
Kazı 1997 yılından bu yana Halime HÜRYILMAZ başkanlığında bir ekip tarafından sürdürülmektedir.
Anadolu ile Ege adaları ve Avrupa arasında Tunç Çağı kültür ilişkisi hakkındaki sorunların aydınlatılması açısından oldukça önemli bir arkeolojik merkez durumundadır.

10 Şubat 2018
Paylaş:

Yenibademli Höyük Hakkında Yorumlar ve Öneriler

Bu Yer Hakkında Deneyimlerinizi Paylaşın

Çanakkale'de Gezilecek Yerler
Gökçeada

Gökçeada

Türkiye’nin en büyük adası olan Gökçeada 1970 yılında bu ismi almıştır. Daha önce İmroz Adası olarak anılmaktaydı. Kıyı şeridinin uzunluğu yaklaşık 95 km. olan adada 5 gölet bulunmaktadır. Su kaynaklarının çokluğu bakımından dünyanın dördüncü adasıdır. Ada genel anlamda her zaman rüzgârlıdır. Adanın coğrafi yapısı çevre adalardan oldukça farklıdır. Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u fethetmesinin ardından, Homeros’un […]