20 Nisan 2024 Cumartesi

Hadımoğlu Konağı

Bayramiç’te bulunan Hadımoğlu Konağı 17. asra ait ender Türk konutlarından biridir. Konya’nın Hadim kasabasından gelerek Bayramiç’e yerleşen Mustafa ve Ahmet adlı iki kardeş, burada tabaklık yapmaya başlamışlardır. Kısa vakitte zengin olan kardeşler Bayramiç Sancaktarlığını almışlardır. Hadımoğlu sülalesinden Hadımzade Osman Bey’in

Hadımoğlu Konağı

Bayramiç’te bulunan Hadımoğlu Konağı 17. asra ait ender Türk konutlarından biridir. Konya’nın Hadim kasabasından gelerek Bayramiç’e yerleşen Mustafa ve Ahmet adlı iki kardeş, burada tabaklık yapmaya başlamışlardır. Kısa vakitte zengin olan kardeşler Bayramiç Sancaktarlığını almışlardır.

Hadımoğlu sülalesinden Hadımzade Osman Bey’in yaptırmış olduğu düşünülen bu konak 1795-1796 senelerinde yapılmıştır. Hadimoğlu Konağı günümüze kadar zarar görmeden gelmiş olan nadir sivil mimarlık örnekleri arasında bulunur.

Hadımoğlu Konağı, 1973 senesinde varislerinden satın alınarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilmiş, restore edilerek müze durumuna getirilmiş. 1996 senesinde Bayramiç Kaymakamlığı’na devredilmiştir.

Konağın kuzeybatısında bulunan kemerli girişinden avlusuna girilmektedir. İki katlı konak bahçenin güneyinde yer almakta. Konağın her iki katı da aynı plandadır. Bir adet salon ve salonun iki ucunda bulunan odalardan oluşmaktadır.

Konağın avulusunda, bazı etnografik ve arkeolojik eserler sergilenmektedir. Bayramiç ve çevresinden toplanan günlük yaşamda kullanılan etnografik eserler konağın her yerine konulmuştur. Avlu taş kaplıdır.
Avludan girildiği zaman sol taraftan asıl binaya geçilmektedir. Konağın alt kat girişinde, mermerden fıskiyeli bir havuz bulunmakta. Konağın her odasında, gösterişli tavanlar karşınıza çıkacaktır. Odalarda ahşap kapaklı gömme dolaplar bulunur. İkinci katın odalarında, bir duvarda ahşap dolap, diğerlerinde güzel işçiliğe sahip bir şömine ve gömme dolap yer almaktadır

Batıdaki odanın giriş kapısının da bulunduğu güney cephesinde, ahşap dolaplar üzerinde, deniz kenarında bir şehir manzarası resim haline getirilmiştir. Resimde deniz kıyısındaki evler, ağaçlar, tepeler, deniz üzerinde ise kayıklar, gökyüzü ve bulutlar görülmektedir. Odanın batı duvarında ise mermer şömine bulunur. Bu odanın tavanıaltın yaldızlı çıtalar ile kafes şeklinde düzenlenmiş tavanın zemini yeşil olup, konağın en gösterişli odasıdır.

02 Temmuz 2017
Paylaş:

Hadımoğlu Konağı Hakkında Yorumlar ve Öneriler

Bu Yer Hakkında Deneyimlerinizi Paylaşın

Çanakkale'de Gezilecek Yerler
Bayramiç

Bayramiç

Bayramiç, Biga yarımadasının orta bölümünü oluşturmaktadır. 38-40° kuzey enlemleri ile 26-28° doğu boylamları arasında yer alır, denizden 100-76 m. yükseklikteki yarı dağlık bir alan üzerine kurulmuş olup, 1275 km2 lik bir yüzölçüme sahiptir. Doğusunda Çan ve Yenice, Batısında Ezine, Güneyinde Ayvacık ilçeleri ve Balıkesir ili, Kuzeyinde ise Çanakkale merkez ilçesi ile çevrilidir. Bayramiç batıdan doğuya […]