24 Şubat 2024 Cumartesi

Halimbey Konağı Kent Müzesi

Halimbey Konağı Kent Müzesi, Çanakkale’nin Biga ilçesine bağlı Turan Mahallesi’nde yer almaktadır. Girişi ücretsiz olan müze, 1900’lü senelerin yaşamını gözler önüne seriyor. Biga ilçe sınırı içerisinde bulunan Halimbey Konağı Kent Müze binası, 1900 senesinde Antalya civarından gelerek Biga’ya yerleşen Halim

Halimbey Konağı Kent Müzesi

Halimbey Konağı Kent Müzesi, Çanakkale’nin Biga ilçesine bağlı Turan Mahallesi’nde yer almaktadır. Girişi ücretsiz olan müze, 1900’lü senelerin yaşamını gözler önüne seriyor.

Biga ilçe sınırı içerisinde bulunan Halimbey Konağı Kent Müze binası, 1900 senesinde Antalya civarından gelerek Biga’ya yerleşen Halim Bey tarafından inşa edilmiştir. Avrupai stilde bir mimariye sahiptir. 2. Derece tarihi eser ilan edilerek koruma altına alınan Halimbey Konağı 2004 senesinde restore edilerek müze olarak hizmete girmiştir. Dört katlı bina içerisinde birçok sayıda eser sergilenmektedir. Sergilenen eserlerden bazıları ise kılıç, gazeteler, cep saatleri, çeyiz malzemeleri, tabanca, bindallı, radyo. Buraya yolunuz düşerse bu müzeyi kesinlikle ziyaret etmeniz gerekli.

Dört katlı Halimbey Konağı’nın Biga’ya kazandırılması ile kültür mozaiğine sahip olan ilçenin çerkez, muhacir, yörük, pomak, boşnak gibi bir çok kültürü bir araya getirir.

30 Temmuz 2018
Paylaş:

Halimbey Konağı Kent Müzesi Hakkında Yorumlar ve Öneriler

Bu Yer Hakkında Deneyimlerinizi Paylaşın

Çanakkale'de Gezilecek Yerler
Biga

Biga

Biga, kendi adıyla anılan yarım adada bulunur ve Çanakkale’nin en büyük ilçesidir. Merkeze uzaklığı 90 km’dir. Biga yarımadasına ismini veren ve Antik dönemde “Troas Bölgesi” olarak anılan bölgedir. Kazdağı’ndan beslenen ünlü Kocabaş Çayı (Granikos) Biga ve köylerine hayat verir. İlçenin genel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Bununla birlikte tarıma dayalı sanayi de gelişmekte olan sektörler […]